Kategorie blog
Sonda
Prosimy, poradź nam o czym chciałbyś zobaczyć filmy?
Newsletter
Chcesz wiedzieć pierwszy o ofertach specjalnych?
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost
Najczęstsze błędy popełniane przy parzeniu herbaty 0
Najczęstsze błędy popełniane przy parzeniu herbaty
Często znajomi mówią, że herbata przygotowana przez nas, smakuje im lepiej niż ta sama zaparzona przez nich w domu.
Dlaczego?

Winą są nasze przyzwyczajenia. Jeśli spytamy przypadkową osobę na ulicy, w jaki sposób parzy herbatę, pewnie 90% osób powie, że czarną herbatę zalewa wrzątkiem i po ostygnięciu (to również czas na opadnięcie fusów na dno) pije ją.Tymczasem traktowanie każdej odmiany herbaty tak samo czy pozostawianie liści w herbacie, wypacza jej smak jak i właściwości.Przygotowaliśmy zestawienie błędów popełnianych przy parzeniu herbaty. Mamy nadzieje, że od dzisiaj zaczniecie parzyć herbatę prawidłowo i cieszyć się jej prawdziwym smakiem i aromatem.

1. Używajmy  zaparzacza do herbaty

Zaparzacz pozwala kontrolować czas parzenia, zapobiegając tym samym pogorszeniu smaku i walorów zdrowotnych herbaty. Zaparzacz pozwala też na wielokrotne użycie tych samych listków.

2.Czas parzenia herbaty

Parząc herbatę musimy brać pod uwagę jej rodzaj. Inny czas parzenia ma herbata biała, zielona a inny np. czarna. Pamiętajmy również, że czas parzenia wpływa na właściwości herbaty, krócej parzona ma właściwości ożywcze, pobudzające, dłuższe parzenie spowoduje, że otrzymamy napar, który nas będzie wyciszać.

3. Przechowywanie herbaty

Właściwe przechowywanie herbaty wpływa na jej smak. Duża część osób przetrzymuje herbatę w torebce, w której była kupiona. Tymczasem herbata przechowywana w taki sposób szybko zwietrzeje i pozbawimy jej niepowtarzalnego aromatu.  Więcej informacji o przechowywaniu herbaty znajdziesz Tu

4. Jakość wody

W naszych kranach płynie woda chlorowana, twarda, której smak jest różny w każdym mieście. Najlepiej do parzenia herbaty używać wody źródlanej a o taką ciężko w mieście. Możemy w takim wypadku ratować się wodą butelkowaną (np. stołową) lub też wodą filtrowaną- ogólnie wodą miękką. Pamiętajmy, że lepiej nie używać  powtórnie już raz zagotowanej wody, gdyż pozbawiona jest sporej ilości tlenu, co uniemożliwia przygotowanie smacznego naparu.

5. Temperatura wody

Tutaj podobnie jak z czasem parzenia. Różne gatunki herbat, wymagają parzenia w innej temperaturze. Zalewając herbatę np. zieloną wrzątkiem, pozbawiamy ją wszystkich cennych właściwości. Więcej o temperaturach parzenia herbaty przeczytacie w opisie pod każdym produktem, który zamawiacie w sklepie.

6. Picie zbyt gorącej herbaty

Zbyt wysoka temperatura naparu niekorzystnie wpływa na nasz przewód pokarmowy, podrażniając go. Optymalna temperatura w jakiej powinniśmy spożywać herbatę to ok. 56 stopni celsjusza. Unikajmy picia herbaty mającej powyżej 70 stopni.

7. Ilość używanego suszu herbacianego

Kiedyś powszechnie uważano, że na kubek kawy/herbaty, powinno się zużyć dwie łyżki suszu/kawy. My zachęcamy jednak do czytania etykiet, jakie znajdują się na każdej herbacie. Jeśli zaparzona według wytycznych producenta herbata nam nie smakuje, wtedy eksperymentujmy według własnego uznania, zwiększając lub zmniejszając ilość wsypywanego suszu. Jeśli od razu wsypiemy przysłowiowe „dwie łyżki”, może się okazać, że tak naprawdę nigdy nie spróbujemy prawdziwego smaku herbaty.

8. Wyrzucanie użytych liści

Herbaty kupowane w naszym sklepie, charakteryzują się wysoką jakością, dlatego liście mogą być zaparzane 2-3 razy, a w wypadku niektórych herbat nawet 4-5 razy. Zużyte liście herbaty mają również wiele zastosowań w domu np. do użyźniania roślin.

9. Zbyt długie przechowywanie mokrych liści

Jak już wiemy, liście herbaty można parzyć kilkukrotnie. Należy je jednak zużyć w ciągu jednego dnia- szczególnie latem, gdyż może się w nich rozwinąć pleśń.

Komentarze do wpisu (0)

Chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl