Kategorie blog
Artykuły
Na czym polegają warsztaty ceramiczne w Krakowie w Smak Sztuki?

W naszej pracowni ceramicznej Smak Sztuki przy ul. Kobierzyńskiej 117 a w Krakowie, proponujemy rozbudowany i elastyczny program zajęć dla osób chcących nauczyć się technik pracy z gliną. Umiejętności nabyte podczas warsztatów ceramicznych, pozwalają na samodzielne posługiwanie się nimi w warunkach domowych. Można je wykorzystać do tworzenia przedmiotów codziennego użytku, biżuterii, dekorów i do wielu zabaw z dziećmi. Nie ma czasu cenniejszego, niż ten spędzony razem, a nasze kursy rozszerzają wachlarz Państwa możliwości. Zapraszamy.

Herbata a ciąża

Okres ciąży to niezwykle ważny czas w życiu każdej kobiety. Już na początku ciąży, przyszła mama dostaje długą listę rzeczy, które nie są dla niej i dla powstającego w niej nowego organizmu wskazane. Co jednak z herbatą, którą również znajdziemy na niektórych listach produktów zakazanych dla przyszłych matek?...

Jakie narzędzia są potrzebne do pracy z gliną?

0

Jakie narzędzia są potrzebne do pracy z gliną? 

na tak postawione pytanie, jest w zasadzie bardzo prosta. Jak z każdą rzeczą, trzeba zacząć od decyzji. A potem już z górki :) Istotnym czynnikiem decyzyjnym jest fakt, że ceramika - przynajmniej na początku, nie wymaga wielkich inwestycji. Do pracy z gliną wystarczy kawałek gliny, jakaś podkładka do pracy, nóż i własne palce.

W początkowym okresie mojej przygody z gliną używałam jeszcze plastikowych łyżeczek do wygładzania prac, jakiś patyczków do nakłuwania czy rysowania po niej. Tak naprawdę najważniejsze są chęci i kilka podstawowych zasad postępowania.

Przechowywanie gliny

Glinę trzeba chronić przed wyschnięciem. Jeżeli jednak glina wyschnie i straci swoją plastyczność, umieszczamy ją w szczelnym worku, lub pudełku z odrobiną wody i sprawdzamy co jakiś czas, czy po wchłonięciu tej wody odzyskała plastyczność. Można też owinąć kawałek gliny mokrą szmatką i dotąd ją zwilżać, aż uznamy, że wchłonęła wystarczającą ilość wody. Do momentu, gdy glina nie jest wypalona, dotąd po zmieszaniu jej z wodą możemy ten sam materiał wykorzystywać wielokrotnie.

2. Doklejanie

Mokra glina, kiedy dzielimy ją na fragmenty i przyklejamy różne części do siebie, zachowuje się jak plastelina. Dopiero po wyschnięciu, źle przyklejone fragmenty „dzieła” rozpadają się jak przysłowiowe domki z kart. Podstawową zasadą jest bardzo dokładne doklejanie poszczególnych fragmentów prac do siebie. Innym istotnym czynnikiem jest zasada, że doklejane części muszą mieć tą samą wilgotność. Wymóg ten wynika z faktu, że glina schnąc kurczy się i nawet jeśli uda się dwie części o różnej wilgotności połączyć, to podczas procesu wysychania jest możliwy ich rozpad.

3. Narzędzia do pracy z gliną

Praca z gliną nie wymaga wielkiej ilości narzędzi. Tak naprawdę potrzebujemy tylko jakiejś podkładki, tak aby mokra glina nie przykleiła się do gładkiej powierzchni stołu. Jako podkładka może służyć w ostateczności nawet kawałek papieru, czy tektura. Lepszym rozwiązaniem jest jednak znalezienie kawałka w miarę grubego materiału, np. ze starych dżinsów. Można go używać wielokrotnie.

Inne narzędzia przydatne do formowania gliny to zwykłe narzędzia kuchenne: nóż, łyżka, wałek i foremki do ciasta i wszystko inne co Ci przyjdzie do głowy. Po prostu trzeba próbować jakie przedmioty będą Ci indywidualnie przydatne. Do przechowywania gliny potrzebny jest szczelny worek lub pudełko plastikowe, tak aby materiał nie wysychał.

Proponujemy skorzystanie z zajęć ceramicznych u nas w Krakowie pod okiem doświadczonego instruktora. W trakcie warsztatów, wszystkie wskazówki można przekuć od razu w poprawne działanie, co zminimalizuje ryzyko niepowodzenia. Zdarza mi się rozmawiać z osobami, którym piękne prace pękają podczas wypału. Okazuje się wtedy, że instrukcje zawarte w artykułach to za mało, żeby ustrzec się przed błędami.

Osoby zainteresowane zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszych warsztatów ceramicznych i bonów prezentowych. Dla osób początkujących czy to dorosłych czy dla dzieci mamy w ofercie sklepu warsztaty ceramiczne w postaci pojedynczych zajęć czy całego cyklu. 

Zachęcamy do zakupu zestawu z gliną dla początkujących: zawiera glinę, podkładkę, foremkę do wycinania, szkliwa lub angoby i krótką instrukcję postępowania z materiałem.

https://www.smaksztuki.pl/pl/c/Zestawy-z-glina-kreatywne/180

W razie pytań prosimy o kontakt telefoniczny 506 23 22 45 lub mailowy biuro@smaksztuki.pl.

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Chcesz wiedzieć pierwszy o nowościach i promocjach w sklepie?
Chcę otrzymywać E-mail Newsletter. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych do celów marketingowych zgodnie z

polityką prywatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl