Kategorie blog
Artykuły
Na czym polegają warsztaty ceramiczne w Krakowie w Smak Sztuki?

W naszej pracowni ceramicznej Smak Sztuki przy ul. Kobierzyńskiej 117 a w Krakowie, proponujemy rozbudowany i elastyczny program zajęć dla osób chcących nauczyć się technik pracy z gliną. Umiejętności nabyte podczas warsztatów ceramicznych, pozwalają na samodzielne posługiwanie się nimi w warunkach domowych. Można je wykorzystać do tworzenia przedmiotów codziennego użytku, biżuterii, dekorów i do wielu zabaw z dziećmi. Nie ma czasu cenniejszego, niż ten spędzony razem, a nasze kursy rozszerzają wachlarz Państwa możliwości. Zapraszamy.

Herbata a ciąża

Okres ciąży to niezwykle ważny czas w życiu każdej kobiety. Już na początku ciąży, przyszła mama dostaje długą listę rzeczy, które nie są dla niej i dla powstającego w niej nowego organizmu wskazane. Co jednak z herbatą, którą również znajdziemy na niektórych listach produktów zakazanych dla przyszłych matek?...

Jak rozpoznać szlachetną herbatę?

0
Jak rozpoznać szlachetną herbatę?

Każdy z nas ma niemiłe doświadczenia związane z zakupami. Najczęściej źle wspominamy nabytki przepłacone czy takie, których jakość pozostawiała wiele do życzenia. Nie każdy jednak wie, że jakość nie zawsze idzie w parze z wyglądem interesującego nas produktu.

W Polsce nazywamy słowem “herbata” nie tylko suszone liście Camelia sinensis, lecz również każdy susz np. owocowy czy ziołowy, który używany jest do przyrządzenia naparu. A więc mamy w języku polskim w obiegu zwroty: herbata owocowa, ziołowa, herbata instant itp. Herbatą można nazwać też skrzynię w hurtowni, torebkę z suszem, opakowanie na półce w sklepie, torebkę ekspresowej herbaty, filiżankę z naparem lub sam napar. Zatem istnieje wiele różnych “przedstawicieli” tego słowa w naszym życiu.

Najczęściej herbata to dla wielu ludzi po prostu napój – przyrządzony z zalanego wrzątkiem jakiegoś suszu lub wrzuconej do wody torebki z jakimś zmielonym suszem.

Herbata to liście krzewu herbacianego. Jednak, jak mawia starożytne chińskie przysłowie, o doskonałości herbaty świadczą trzy elementy – ziemia, człowiek i niebo. Czy w torebce ekspresowej herbaty, gdzie liść został rozdarty na strzępy, można zobaczyć doskonałość? Smak takich herbat jest zawsze taki sam. To nie przypadek. Producenci dążą do tego, żeby herbata ekspresowa miała zawsze ten sam smak, dlatego mieszają różne susze ze sobą. W takiej jednorodnej mieszance brakuje głębi smaku.

Jeśli zmieszamy ze sobą wiele różnych herbat: z różnych krajów, plantacji, różnych pór zbiorów i różnie zwiniętych listków, a potem wszystko poszatkujemy na jednorodną masę – otrzymamy metodą prób i błędów susz dający po zaparzeniu zawsze ten sam smak i paradoksalnie – nie różniący się niczym w wyglądzie! Taki jednorodny produkt pod względem wyglądu i smaku – łatwo jest otrzymywać z tańszych herbat. Producenci herbat ekspresowych bardziej szanujący swych klientów dodają droższych herbat w celu podniesienia ekstraktywności herbaty, aby otrzymany napar był ciemniejszy, a susz bardziej wydajny. Nie zmienia to faktu, że herbata ekspresowa to nie jest herbata szlachetna - daleka od doskonałości, blisko jej za to do lisiego sprytu.

Herbata szlachetna to całe liście krzewu herbacianego, o której mamy podstawowe informacje: pochodzenie kraju uprawy, region uprawy, nazwę plantacji, porę roku zbioru liści, jej nazwę zwyczajową (np. Yunnan Superior). Oto przykład: herbata pochodząca z Indii, region Darjeeling, plantacja Castelton, wiosenna pora zbioru liści, nazwa zwyczajowa Darjeeling Castelton. Pewnie dla niektórych to już kompletna fanaberia, żeby tyle powiedzieć o jednej łyżeczce suszu herbacianego. Dlaczego? Przecież kiedy pijemy dobre wino, możemy na podstawie informacji na butelce powiedzieć: wino pochodzące z Francji, region Bordeaux, szczep Merlot, nazwa zwyczajowa Bordeaux Prestige. No właśnie – na butelce jest napisane! Na opakowaniu herbaty jest najczęściej wpisany tylko kraj pochodzenia i nazwa herbaty. To za mało! Jednak dla większości ludzi wystarczy tylko tyle.
Herbata w Polsce nie miała szczęścia w XX wieku. Znaczna większość spożywanej herbaty była niskiej jakości, w związku z tym wśród jej amatorów powstało przekonanie, że herbata to dobry napój, jednak nie ze względu na smak, lecz raczej na działanie: dobra na trawienie i pobudzająca.

Obecnie herbata przeżywa swój renesans. Wybór na półkach sklepowych jest ogromny, jednak znaczna większość to herbaty ekspresowe. Podstawową motywacją zakupu herbat ekspresowych jest wygoda: wrzucamy worek, który wyciągamy, gdy tylko woda się zabarwi. Mniej ludzi spożywa herbatę liściastą, ponieważ są w niej liście! Ludzie myślą tak: “Są liście, trzeba je wyciągnąć, to jest czasochłonne i niewygodne”. Nawet nie zastanawiają się nad tym, że właśnie te całe liście są podstawą smaku i jakości herbaty. Wybierają wygodę, poza tym “przecież inni nasi znajomi też używają herbat ekspresowych”. W ten sposób trwamy w swoich przyzwyczajeniach.
Jednak wszystko się zmienia, kiedy wśród naszych znajomych jest osoba pijąca herbatę szlachetną. [Patrz na poszczególne czynniki]. Jeśli ktoś poczęstuje nas właściwie przygotowaną (1 czynnik), dobrej jakości (2 czynnik) herbatą szlachetną (3 czynnik), to początek przygody! Jeśli ktoś jest wygodny, będzie częściej odwiedzał swojego znajomego i czekał na poczęstunek herbatą. Jeśli zaś osoba jest wnikliwa i lubi wyzwania, sama zacznie drążyć temat. Taka jest droga rodzenia się pasji do smaku i piękna ukrytego w herbacie.

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Chcesz wiedzieć pierwszy o nowościach i promocjach w sklepie?
Chcę otrzymywać E-mail Newsletter. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych do celów marketingowych zgodnie z

polityką prywatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl