Kategorie blog
Artykuły
Na czym polegają warsztaty ceramiczne w Krakowie w Smak Sztuki?

W naszej pracowni ceramicznej Smak Sztuki przy ul. Kobierzyńskiej 117 a w Krakowie, proponujemy rozbudowany i elastyczny program zajęć dla osób chcących nauczyć się technik pracy z gliną. Umiejętności nabyte podczas warsztatów ceramicznych, pozwalają na samodzielne posługiwanie się nimi w warunkach domowych. Można je wykorzystać do tworzenia przedmiotów codziennego użytku, biżuterii, dekorów i do wielu zabaw z dziećmi. Nie ma czasu cenniejszego, niż ten spędzony razem, a nasze kursy rozszerzają wachlarz Państwa możliwości. Zapraszamy.

Herbata a ciąża

Okres ciąży to niezwykle ważny czas w życiu każdej kobiety. Już na początku ciąży, przyszła mama dostaje długą listę rzeczy, które nie są dla niej i dla powstającego w niej nowego organizmu wskazane. Co jednak z herbatą, którą również znajdziemy na niektórych listach produktów zakazanych dla przyszłych matek?...

Belgijska czekolada

0
Belgijska czekolada

W hurtowni i sklepie Smak Sztuki od samego początku powstania stawialiśmy na jakość oferowanych produktów. Nie mogło więc zabraknąć u nas belgijskiej czekolady, która jak mało co, doskonale rozgrzewa i poprawia humor w jesienne i zimowe dni.

Dlaczego postawiliśmy na belgijską czekoladę?

Jest ona uważana przez wielu, za najlepszą czekoladę na świecie. Dzieje się tak, ponieważ do jej produkcji używa się najwyższej jakości ziaren kakaowych i unika się dodawania zbędnych dodatków. Dodatkowo, czekolady są w trakcie procesu produkcji starannie konszowane, czyli przecierane przez specjalne sita, dzięki czemu czekolada jest gęsta i ma jedwabistą konsystencję.

W Belgii niezwykle mocno rozwinął się przemysł czekoladowy. To tutaj pierwsze praliny robiono już w XVII w. Z belgijską czekoladą związana jest również legenda, jakoby odwiedzający Brukselę w 1697, szwajcarski burmistrz Zurychu, po raz pierwszy skosztował czekolady na ciepło. Tak zachwycił się jej głębokim smakiem, że postanowił wykupić recepturę i wywiózł ją ze sobą do Szwajcarii. Ta legenda ma świadczyć o doskonałości belgijskiej czekolady i wyższości na szwajcarską.

Centrum większych, belgijskich miast okupują sklepy z czekoladą, w których znajdziemy przeróżne figurki czy praliny robione na setki sposobów, na bazie najlepszej czekolady. Już wchodząc do takiego sklepu, od wejścia czuć niesamowity aromat czekolady. Co ciekawe, wystrój sklepów zmienia się w zależności od pory roku czy ważnych wydarzeń jak olimpiady czy Euro.

Obok wielkich, sieciowych sklepów z czekoladą, istnieją niewielkie, rodzinne manufaktury, gdzie wykonuje się praliny według receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Czekolada w Polsce kojarzy nam się głównie ze smakiem słodkim. Tymczasem możemy odnaleźć czekolady z solą himalajską, chilli czy pieprzem, które równie wybornie smakują.

Ale wróćmy do samej czekolady… Trafiła ona do Europy dzięki podróżnikowi Hernanowi Cortezowi, który przywiózł po raz pierwszy ziarna kakaowca, na swoim statku w 1528 roku. Pierwsza czekolada była dobrem niezwykle luksusowym i drogim, dostępna była tylko dla najbogatszych.

W XIX w, belgijski król Leopold II, kolonizując Kongo zapewnił stały dostęp do ziaren kakaowca Belgom. Odkrycie w 1828 roku przez Holendra Konrada Jana van Houten'a specjalnej prasy do ziaren czekolady wpłynęło na całą dalszą historię kakao i masowej produkcji czekolady. Prasa do ziaren kakaowych umożliwiła oddzielanie składników stałych od masła kakaowego. Van Houten jako pierwszy wprowadził do sprzedaży odtłuszczone kakao w proszku tzw. proszek kakaowy, który znamy z naszych domów. Proszek kakaowy łatwo rozpuszczał się w wodzie i innych cieczach. To przyczyniło się do rewolucji w przemyśle czekoladowym, a dostęp do czekolady stał się powszechniejszy.

Rodzaje czekolady pitnej dostępnej w SmakSztuki

My, w SmakSztuki, dopieszczamy wszystkich łasuchów, dlatego oferujemy belgijską czekoladę w wielu odmianach i z różną zawartością kakao – od białej, poprzez mleczną, deserową aż po gorzką 70%. Nasza czekolada ma postać kaletek, czyli krążków, które dodajemy do mleka. W zależności od ilości dodanych kaletek, otrzymamy rzadszą lub gęstszą czekoladę pitną. Kaletki są o tyle wygodne, że dobrej jakości czekolada jest twarda i ciężko byłoby ją rozdrobnić, do przygotowania czekolady pitnej. Nasza czekolada wykorzystywana jest w wielu lokalach do przygotowywania czekolady pitnej dla klientów. Nadaje się również do zastosowania w kuchni (polewy, kremy itp.) czy w fontannie czekoladowej. Aby zrównoważyć słodki smak czekolady, polecamy przy robieniu czekolady do picia, dodać do niej szczyptę soli. Sól podkręci i wydobędzie z czekolady głębie smaku.

Jak poznać oryginalną, belgijską czekoladę w kaletkach?

Kaletka czekolady powinna być regularna, pozbawiona zgrubień czy pęcherzyków powietrza. Powinna też intensywnie i czysto pachnieć ziarnem kakaowca. Czekolada gorszej jakości, ma zapach przypominający przypalenie lub wędzenie. Producenci w ten sposób próbują ukryć psujące się ziarna kakaowca. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że w wielu krajach Europy pod koniec XIX wieku czekolada zaczęła być chroniona prawnie, bo oszukiwano na jej jakości na wielką skalę. Wielu producentów czekolady wytwarzało produkty czekoladopodobne, zastępując kakao łupinami, a masła kakaowe innymi tłuszczami. Jednocześnie rządy wielu państw zaczęły dbać o bezpieczeństwo i czystość produktów żywnościowych. W największych krajach Europy czekoladę można było nazywać tylko produkt zawierający minimum 32% czystego kakao w postaci stałej. Rząd Belgii w 1894 roku ustalił minimalną zawartość proszku kakaowego na 35%. Dzięki ścisłej kontroli i ściganiu oszustów podrabiających produkty czekoladowe jakość produktów uległa poprawie.

Właściwości czekolady

Przypomnijmy również kilka najważniejszych właściwości czekolady, dzięki czemu nie będziemy mieli aż takich wyrzutów przy jej piciu ;)

Oczywiście, najzdrowsza i posiadająca najwięcej właściwości prozdrowotnych ma czekolada gorzka, zawierającą najwięcej miazgi kakaowej a najmniejszą ilość cukru. Polecane są szczególnie czekolady gorzkie, zawierające bakalie, które poprawiają prace mózgu czy serca. Dodatkowo, gorzka czekolada pomaga w rozstrojach żołądka, niestrawności, uspokaja, poprawia humor, ma działanie...przeciwkaszlowe. Czekolada zawiera teobrominę, czyli alkaloid zawarty w ziarnach kakaowych, który działa na nasz mózg dodatnio: poprawia pamięć, koncentrację, niweluje uczucie zmęczenia. Substancje zawarte w czekoladzie, zapobiegają zlepianiu się płytek krwi, co zapobiega zawałom serca. Na koniec najlepsza wieść. Czekolada zwiększa wydzielanie żółci, która w połączeniu z cukrem, przyspiesza trawienie tłuszczów.

Jak widać, czekolada nie jest taka straszna jak często ją malują ;)

Dietetycy, osobom walczącym z nadwagą, często zalecają w razie „kryzysu”, kostkę gorzkiej czekolady.

Przy pisaniu tekstu korzystaliśmy z: http://www.callebaut.com/plpl/2122

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Chcesz wiedzieć pierwszy o nowościach i promocjach w sklepie?
Chcę otrzymywać E-mail Newsletter. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych do celów marketingowych zgodnie z

polityką prywatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl