Kategorie blog
Sonda
Prosimy, poradź nam o czym chciałbyś zobaczyć filmy?
Newsletter
Chcesz wiedzieć pierwszy o ofertach specjalnych?
Gaiwan - chińskie naczynie do parzenia i picia herbaty 0
Gaiwan - chińskie naczynie do parzenia i picia herbaty

Czym jest gaiwan ?

Jest to naczynie - zestaw do parzenia herbaty, którego tradycja sięga czasów dynastii Ming, kiedy to herbatę pito z naczyń, w których była ona parzona. Nazwa gaiwan pochodzi od chińskiego gai – przykrywka i wan – miska, czarka.

W skład takiego zestawu wchodzi czarka (symbol człowieka lub wszechświata) z pokrywką (symbolizującą niebo) oraz spodek (ziemia). Gaiwan najczęściej wykonany jest z kamionki, porcelany lub szkła. Niekiedy egzemplarze są tak pięknie zdobione, że stanowią prawdziwe dzieła sztuki, które zabiegają kolekcjonerzy.

W jakich rozmiarach występuje gaiwan?

Rozmiar naczynia jest tak dobrany, aby bez problemu pomieścił liście herbaty i napar, ale jednocześnie jest na tyle mały, aby czarka z gotową herbatą zmieściła się w dłoni. Na rynku spotkamy gaiwany większe i mniejsze. Te większe, służą zazwyczaj do zaparzania herbaty i przelewania ich do czarek. Z mniejszego, możemy bezpośrednio pić herbatę.

Jak używać gaiwan?

Według tradycji, gaiwan w czasie picia powinien być trzymany jedną dłonią w taki sposób, aby kciuk przytrzymywał wieczko a czarka oparta była na pozostałych palcach. Jak wiemy z doświadczenia, pierwsze użycie gaiwana nie jest proste, ale wystarczy trochę praktyki by cieszyć się doskonałą herbatą w klimatycznym naczyniu.  

Gaiwan to nieco zapomniane naczynie do parzenia herbaty, o którym słyszeli tylko pasjonaci. Zdecydowanie czas to zmienić! W świecie wielkich, litrowych czajników i kubków o dużych pojemnościach, mało kto potrafi się zatrzymać i pomyśleć, że oryginalnie herbata pita była przecież w czarkach o niewielkiej pojemności.

Gaiwan jest cały czas w użytku w Chinach, można zobaczyć to nawet na posiedzeniach rządu w Pekinie, gdzie herbata sączona jest właśnie z gaiwanów.

W naszej ofercie posiadamy gaiwan klasyczny – kamionkowy oraz gaiwan o nowoczesnym wyglądzie, wykonany ze szkła.

Komentarze do wpisu (0)

Chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl