Kategorie blog
Sonda
Prosimy, poradź nam o czym chciałbyś zobaczyć filmy?
Newsletter
Chcesz wiedzieć pierwszy o ofertach specjalnych?
Genealogia to świetny sposób na poszukiwanie przodków 0
Genealogia to świetny sposób na poszukiwanie przodków

Warsztaty genealogiczne w naszej pracowni twórczej w Krakowie SmakSztuki.pl to ciekawe warsztaty dla dzieci i dorosłych. Prowadzi je pan Rafał Marzec, pedagog, genealog członek Małopolskiego Towarzystwa Genealogicznego w Krakowie. Zajmuje się od kilku lat genealogią własnej rodziny, tworzy drzewa genealogiczne dla znajomych. Jak wyglądają warsztaty genealogiczne dowiecie się z poniższego artykułu.

Warsztaty genealogiczne mają następujące warianty w zależności od potrzeb:

  1. Warsztaty genealogiczne dla dorosłych
  2. Urodziny z warsztatami genealogicznymi dla dzieci
  3. Urodziny z warsztatami genealogicznymi dla dorosłych
  4. Konsultacje genealogiczne

Genealogia to nic innego jak badanie związków rodzinnych. Zazwyczaj znamy swoich rodziców, dziadków, być może jeszcze pradziadków (choć to naprawdę wielka rzadkość). Genealogia próbuje przybliżyć nas do naszych najstarszych krewnych. Analizując wpisy w księgach metrykalnych, nie tylko uzyskujemy dane o imieniu, nazwisku, dacie urodzenia, dacie ślubu czy zgonu. Możemy także dowiedzieć się o zawodzie wykonywanym przez członka naszej rodziny. Dodatkową pomocą służą nam dokumenty pozametrykalne jak: spisy ludności, księgi adresowe, księgi cechowe, zaświadczenia z zakładów pracy. Przodek lub inny członek rodziny staje się zatem osobą bliższą i bardziej realną. Możemy wczuć się w jego środowisko, jego codzienne problemy poznając historię terenu, na którym mieszkał. Mała, lokalna historia jest też częścią wielkiej historii, stąd listy poborowych, czy akta uwłaszczeniowe mogą pokazać nam losy naszych krewnych na tle losów państwa.

Na czym polegają początki poszukiwania przodków?

Warsztaty genealogiczne mają za zadanie pokazać warsztat pracy genealoga rodzinnego, czyli jak skutecznie poszukiwać przodków.  Krótko zapoznamy się czym jest genealogia, jaki jest jej zakres badań, czym zajmuje się genealog rodzinny.  Pierwszym zadaniem  jest wypełnienie kwestionariusza,  od którego rozpoczyna się zbieranie danych (kwestionariusz zostaje u uczestnika). Następnie próbujemy ułożyć pierwsze, najprostsze drzewo rodzinne, aby dowiedzieć się co wiemy, a jakich informacji szukamy.

Genealog Pan Rafał Marzec zaprezentuje programy komputerowe do tworzenia drzewa genealogicznego. Następnie w krótkiej prezentacji opowie o kolejnych krokach, które podejmuje genealog, aby szukać swoich przodków. Będzie to krótki wywód o metrykalnych  i pozametrykalnych źródłach genealogii.  Podzieli się także informacją o wartych odwiedzenia stronach genealogicznych. Ostatnim zadaniem będzie pochylenie się nad jedną z metryk i próba wydobycia z niej jak największej ilości informacji. Tak zwane „wyciskanie cytrynki” ma na celu pokazanie jak wiele danych znajduje się w małym zapisie w księdze metrykalnej. Na koniec warsztatów genealogicznych zaprezentujemy dwie krakowskie organizacje zajmujące się genealogią i zaprosimy do własnych poszukiwań. Prowadzący zawsze służy pomocą w prowadzeniu poszukiwań.

Dla kogo przeznaczone są warsztaty genealogiczne w Krakowie?

Warsztaty dedykowane są dzieciom i dorosłym. W wersji dla dzieci trwają godzinę zegarową (60 minut) i są trochę krótsze, ale rozbudowane w punkcie tworzenia drzewa genealogicznego, gdyż jak wiemy dzieci ogólnie lubią rysować. Warsztaty dla dorosłych trwają 90 – 120 minut w zależności od stopnia zaangażowania uczestników. Mogą odbywać się w naszej pracowni przy ul. Kobierzyńskiej 117a/U4, lub we wskazanym miejscu. Istnieje możliwość zorganizowania urodzin z warsztatami genealogicznymi dla dorosłych i dla dzieci. Takie urodziny trwają dwie godziny zegarowe. W pierwszej godzinie odbywają się warsztaty, w drugiej jest czas na poczęstowanie gości tortem i rozmowę przy herbacie/kawie/czekoladzie.

Najlepszym pomysłem na poszukiwanie przodków jest udział w warsztatach tworzenia drzewa genealogicznego w naszej pracowni w Krakowie. Organizujemy też warsztaty na spotkaniach firmowych, prelekcje w domach kultury dla większych grup.

Dla kogo przeznaczone są konsultacje genealogiczne?

Konsultacje genealogiczne przeznaczone są dla osób, które chcą poszukiwać przodków, potrzebują porady, gdzie szukać, jak szukać. Konsultacje genealogiczne w Krakowie dedykowane są także osobom, które trafiły na tzw. "ścianę" i potrzebują świeżego spojrzenia na własne badania. Konsultacje to też indywidualna pomoc przy t worzeniu drzewa genealogicznego, spotkań rodzinnych itd.

Wszelkich informacji o warsztatach genealogicznych, konsultacjach udziela prowadzący: Rafał Marzec, tel. 663-356-277, mail: biuro@smaksztuki.pl

Komentarze do wpisu (0)

Chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl