Kategorie blog
Artykuły
Na czym polegają warsztaty ceramiczne w Krakowie w Smak Sztuki?

W naszej pracowni ceramicznej Smak Sztuki przy ul. Kobierzyńskiej 117 a w Krakowie, proponujemy rozbudowany i elastyczny program zajęć dla osób chcących nauczyć się technik pracy z gliną. Umiejętności nabyte podczas warsztatów ceramicznych, pozwalają na samodzielne posługiwanie się nimi w warunkach domowych. Można je wykorzystać do tworzenia przedmiotów codziennego użytku, biżuterii, dekorów i do wielu zabaw z dziećmi. Nie ma czasu cenniejszego, niż ten spędzony razem, a nasze kursy rozszerzają wachlarz Państwa możliwości. Zapraszamy.

Herbata a ciąża

Okres ciąży to niezwykle ważny czas w życiu każdej kobiety. Już na początku ciąży, przyszła mama dostaje długą listę rzeczy, które nie są dla niej i dla powstającego w niej nowego organizmu wskazane. Co jednak z herbatą, którą również znajdziemy na niektórych listach produktów zakazanych dla przyszłych matek?...

Językiem smakosza - herbata biała Pai Mu Tan czysty

0
Językiem smakosz herbata biała Pai Mu Tan czysty

Herbata biała Pai Mu Tan o swobodnie schnących listkach. Barwa i wielkość suchych listków wskazują na wiosenny zbiór, tak zresztą musi być, wszak to herbata biała. Jak wszystko na wiosnę, liście Camelia Sinensis są niewielkie, delikatne, pokryte meszkiem delikatnych włosków. Zawartość teiny w liściach Pai Mu Tan - Białej Peonii, jest mniejsza niż w herbatach zielonych czy czarnych, dlatego też nadaje się do popijania przez cały dzień. Osoby, których głównym napojem jest woda, powinny docenić tę herbatę, ponieważ jej lekko roślinny smak nie narzuca się kubkom smakowym, a orzeźwia i lekko reguluje ciśnienie. Tekstura pierwszego naparu jest gładka, lekka, roślinna, przywodzi na myśl wspomnienie delikatnego pogryzania miękkiej części trawy, zerwanej na łące leniwym latem. Spokój i relaks.

Drugi napar o wyraźniejszym, żółtym kolorze, odebrał też liściom więcej smaku. Namoknięte blaszki listków Pai Mu Tan chętniej oddały część swego bogactwa. Smak herbaty stał się delikatnie słodkawy, cieplejszy w wyrazie. Kolejne łyki naparu delikatnie spływają do gardła nie pozostawiając wrażenia szorstkości. Oto zaleta białych herbat!

Zapach płynu jest delikatny, mało charakterystyczny, jednocześnie lekko ziołowa, cierpka nuta smaku, tracąca wraz z temperaturą wody słodycz pierwszych doznać, odsyła moją wyobraźnie na rozgrzaną wiosenną łąkę, gdzieś pod lasem, nabierającym nieśmiało zielonych barw.

Jak wygląda trzecie parzenie herbaty białej?

Smak trzeciego naparu przypomina ten z pierwszego parzenia, a więc stonowany, bez wyrazistych nut. Przepłukanie ust pełnym łykiem, który ma szansę dotrzeć do wszystkich kubków smakowych, przyjemnie zaskakuje kwiatową, słodkawą, delikatną nutą. Ot, łąka zaczyna kwitnąć :)

Gdyby komuś było mało, gdyby brakowało mocniejszych wrażeń, to zawsze można potraktować Białą Peonię jako bazę, dosypując do niej płatki kwiatów (pomarańczy, róży, słonecznika, nagietka, lawendy itp), owocowe dodatki, jak chociażby rodzynki, skórka pomarańczowa... Nie ograniczajcie Kochani swych smaków i fantazji. Zapraszam do podzielenia się waszymi wrażeniami.

Jakie są właściwości i zastosowanie herbat białych?

Białe herbaty ze względu na zawartość antyoksydantów pełnią ważną rolę w profilaktyce nowotworowej. Warunkiem jest spożywanie przynajmniej dwóch filiżanek takiej herbaty dziennie, przez długi okres czasu. Jak wszystko w życiu, co cenne, tak i zdrowie buduje się wytrwale i cierpliwie, świadomie wybierając produkty spożywcze. Herbata nie jest wyłącznie napojem, potrafi być lekarstwem.

Białe herbaty regulują też poziom cholesterolu, którego swoją drogą nie należy się panicznie obawiać, gdyż jest koniecznym składnikiem wszystkich błon komórkowych, wchodzi w skład osłonek mielinowych, które chronią włókna nerwowe przed uszkodzeniem, bierze udział w produkcji hormonów np. płciowych, antystresowych, jest potrzebny do wytwarzania i przyswajania witaminy D, stanowi składnik żółci, ułatwia proces trawienia tłuszczów. Białe herbaty są pomocne również w regulowaniu stresu i uzupełnianiu zawartości witamin w organizmie.

Zaletą herbat białych jest również fakt, że w odróżnieniu od herbat fermentowanych, poleca się je do picia w przypadku postów, np postu Daniela, inaczej postu dr. Ewy Dąbrowskiej.

Jak dobrze parzyć herbatę białą?

Pai Mu Tan Białą Peonię parzymy wodą o temperaturze 75 st. Celsjusza. Długość przetrzymywania liści w naparze to 2 do 5 minut. Oczywiście wiele zależy od upodobań smakowych danej osoby, więc nie musimy się trzymać tego przepisu zbyt dosłownie. Liście Pai Mu Tan możemy parzyć kilkakrotnie, smak kolejnych naparów będzie zależą nie tylko od jakości suszu, ale również od czasu trwania poprzednich parzeń.

W ofercie naszego sklepu z herbatami w Krakowie, sklepu internetowego z herbatami i hurtowni herbat znajdziesz następujące herbaty białe:

1. herbata kwitnąca Jesienny Kochanek LINK >> i inne herbaty kwitnące LINK >>

2. herbata biała Pai Mu Tan Cytrusowa Bai Mu Dan LINK >>

3. biała herbata Pai Mu Tan czysta LINK >>

4. biała herbata Paimutan Chińska Róża LINK >>

5. herbata biała Pai Mu Tan Letni Ogród LINK >>

6. Pai Mu Tan herbata biała Kokos Wanilia LINK >>

7. Zestaw herbat białych SMACZNA PACZKA LINK >>

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Chcesz wiedzieć pierwszy o nowościach i promocjach w sklepie?
Chcę otrzymywać E-mail Newsletter. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych do celów marketingowych zgodnie z

polityką prywatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl