Dzisiaj przyjrzymy się bliżej babce płesznik (Plantago psyllium L.), zwanej również regionalnie płesznica, pchle nasienie oraz pchlica, nasionami zdrowia, a tak naprawdę jej nasionom. Stosowana jest w medycynie ludowej od dawna, warto więc wprowadzić ją do swojej diety.
Babka płesznik pochodzenie
Babka płesznik pochodzi z obszaru Morza Śródziemnego.
Babka płesznik – działanie
Nasiona babki płesznik to bogate źródło błonnika, białka, steroli czy aukubiny. Swoim działaniem babka płesznik, przypomina nieco siemię lniane. Po zetknięciu z wodą, nasiona babki wytwarzają śluz, który wspomaga pracę jelit i pomaga przesuwać się ich treści. Babka płesznik jest więc szczególnie polecana osobom, które chcą uregulować pracę jelit i poprawić florę bakteryjną układu pokarmowego czy cierpią na liczne zaparcia oraz syndrom jelita wrażliwego. Polecana jest szczególnie osobom na dietach wysokobiałkowych lub niskowęglowodanowych, które mają problem z wypróżnianiem. Pomaga przy problemach skórnych, polecana jest osobom z łuszczycą skóry czy w wypadku trądziku różowatego. Polecana jest osobom cierpiącym na hemoroidy, gdyż nie tylko pomaga w wypróżnieniu, ale również zmniejsza świąd i ból. Babka płesznik wpływa również na równowagę gospodarki cukrami w organizmie - reguluje poziom glukozy i insuliny, polecana jest zatem osobom z cukrzycą drugiego typu. Łuski z nasion babki w naturalny sposób obniżają również poziom złego cholesterolu, podwyższając poziom tego „dobrego”. Polecana jest szczególnie w miażdżycy czy chorobach serca. Może być stosowana przez kobiety w ciąży.
Zastosowanie babki płesznik
Nasiona babki płesznik mają wszechstronne zastosowanie. Możemy dodawać je do owsianki, koktajli owocowych, wypiekanych przez nas ciastek owsianych, wieloziarnistych czy chleba. Należy pamiętać, żeby nie spożywać nasion babki płesznik na sucho, np. prosto z łyżeczki, gdyż może to doprowadzić do niedrożności jelit. Jeśli decydujemy się włączyć babkę płesznik do naszej diety, pamiętajmy o zwiększeniu ilości wypijanych płynów.
Babka płesznik przechowywanie
Nasiona babki przechowujemy w ciemnym i suchym miejscu, w szczelnie zamkniętym pojemniku lub torebce. Idealnie sprawdzi się tutaj np. słoik postawiony w szafce kuchennej lub torebka ze struną typu Doypack.