Kategorie blog
Artykuły
Na czym polegają warsztaty ceramiczne w Krakowie w Smak Sztuki?

W naszej pracowni ceramicznej Smak Sztuki przy ul. Kobierzyńskiej 117 a w Krakowie, proponujemy rozbudowany i elastyczny program zajęć dla osób chcących nauczyć się technik pracy z gliną. Umiejętności nabyte podczas warsztatów ceramicznych, pozwalają na samodzielne posługiwanie się nimi w warunkach domowych. Można je wykorzystać do tworzenia przedmiotów codziennego użytku, biżuterii, dekorów i do wielu zabaw z dziećmi. Nie ma czasu cenniejszego, niż ten spędzony razem, a nasze kursy rozszerzają wachlarz Państwa możliwości. Zapraszamy.

Herbata a ciąża

Okres ciąży to niezwykle ważny czas w życiu każdej kobiety. Już na początku ciąży, przyszła mama dostaje długą listę rzeczy, które nie są dla niej i dla powstającego w niej nowego organizmu wskazane. Co jednak z herbatą, którą również znajdziemy na niektórych listach produktów zakazanych dla przyszłych matek?...

Jak właściwie przechowywać herbatę?

0
Jak właściwie przechowywać herbatę?

Jeśli jesteś miłośnikiem herbaty, lub dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z piciem dobrej herbaty, koniecznie przeczytaj nasz poradnik na temat prawidłowego przechowywania herbacianego suszu. Nawet jeśli kupimy najlepszą herbatę, złe przechowywanie negatywnie wpłynie na jej smak i zapach.

Herbatę cechuje higroskopijność, a więc zdolność do pochłaniania wody i aromatów z otoczenia. Herbatę powinno się zatem przechowywać w szczelnych pojemnikach, z dala od intensywnie pachnących rzeczy jak kawa czy przyprawy, gdyż szybko przejdzie ich zapachem. Kolejnym czynnikiem, który ma negatywny wpływ na herbatę jest światło. Liście herbaty wystawione na długotrwałe działanie światła zmieniają swój smak.

Poniżej przedstawiamy listę kilku najpopularniejszych sposobów przechowywania herbaty wraz z ich wadami i zaletami.

 

Szklane słoje

Są najczęściej spotykanym sposobem przechowywania herbaty nawet w herbaciarniach czy lokalach gastronomicznych. Słoje są zwykle szczelne (powinny dodatkowo posiadać gumową uszczelkę), a więc zapobiegną wietrzeniu herbaty i doskonale chronią przed dostępem wilgoci. Jednak takie rozwiązanie ma jedną, zasadniczą wadę. Szkło ze swej natury jest przeźroczyste, przepuszcza więc promienie światła, które wpływają na smak naparu.

Dobrym rozwiązaniem będzie tutaj ozdobienie słojów np. techniką decoupage lub przechowywanie ich w ciemnym miejscu np. szafce z pełnymi drzwiczkami.

 

Torebki papierowe

Często w sklepach specjalistycznych nabywamy herbatę właśnie w takich torebkach, zamykanych klipsem. Przeciętnemu konsumentowi herbaty, takie rozwiązanie wydaje się dobre, bo przecież tak sprzedają herbatę sklepy, które na tym się znają! Zwykle herbatę zostawiamy zatem w takiej torebce, często nie stosując już nawet klipsów do zamykania, a jedynie ją zawijamy.

Niestety, papierowe torebki nie nadają się do długotrwałego przechowywania herbaty, ponieważ jej aromat po prostu wietrzeje. Dodatkowo, papier posiada własny zapach, który jest dość szybko absorbowany przez herbatę. Papier to również siarczany i siarczyny, które mogą być wchłaniane przez herbatę.

 

Torebki przeźroczyste

Z tak sprzedawaną herbatą również często spotkamy się w sklepach specjalistycznych. Niestety, podobnie jak w wypadku torebek papierowych nie są one idealnie szczelne a więc stracimy tutaj na aromacie herbaty. Przeźroczysta torebka to również dostęp światła, mającego wpływ na smak.

Trochę inaczej wygląda sytuacja z torebkami strunowymi. Dzięki strunie, są one szczelne. Jeśli dodatkowo będziemy je przechowywać w miejscu odseparowanym od światła (pojemnik czy ciemna szafka), nasza herbata powinna zachować wszystkie swoje właściwości przez długi czas.

 

Metalowe puszki

Często używane w naszych domach. Plusem metalowych pudełek jest brak przepuszczania światła. Jednak aby takie pudełko było idealnym do przechowywania herbaty, przy wieczku powinna znajdować się gumowa uszczelka, która dociska wieczko do puszki i zapobiegnie wietrzeniu herbaty. Rozwiązaniem jest też podwójne wieczko.

 

Drewniane pojemniki

W przypadku tego rodzaju pojemników, mamy problem zarówno ze szczelnością jak i samym drewnem, które zwykle posiada własny zapach. Chińczycy w dawnych czasach używali do przechowywania herbaty, pojemników z drewna pozbawionego aromatu – albicji jedwabistej. Jeśli zmienimy gatunek herbaty przechowywany w takim pojemniku, również ciężko będzie wywabić z drewna aromat poprzedniej herbaty.

Wracając do szczelności takiego pudełka, nie pomoże tutaj nawet uszczelka przy pokrywce, ponieważ samo drewno jako materiał, nie jest szczelne i nie zapobiegnie dostawaniu się powietrza z zewnątrz.

Co prawda w XVIII w., używano drewnianych skrzyń do transportu herbaty, jednak były one uszczelniane skórą wielbłąda i żywicą.

Drewniane pudełka nie są zatem polecane do przechowywania herbat.

 

Pojemniki ceramiczne

Wyróżniamy zasadniczo pojemniki szkliwione i nieszkliwione. Jedynie pojemniki szkliwione nadają się do przechowywania herbat. Należy również sprawdzić, czy użyte szkliwo nadaje się do kontaktu z żywnością, ponieważ niektóre szkliwa są toksyczne. Sprawdzamy również szczelność pokrywki takiego pojemnika. Jeśli test wypadł pomyślnie, to herbatę możemy przechowywać w tego typu pojemnikach.

 

Pamiętajmy, że jeśli do przechowywania herbaty użyjemy pojemnika, w którym wcześniej trzymaliśmy inny gatunek herbaty, należy go dobrze umyć, osuszyć i wywietrzyć, aby nowa herbata nie przeszła aromatem poprzedniej i nie przeszła wilgocią.

 

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Chcesz wiedzieć pierwszy o nowościach i promocjach w sklepie?
Chcę otrzymywać E-mail Newsletter. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych do celów marketingowych zgodnie z

polityką prywatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl