
Lapacho kora - właściwości i działanie przeciwzapalne - wyniki badań:
W trakcie badań zaobserwowano, że długotrwałe przyjmowanie Pau d'arco przez pacjentów z zapaleniem stawów zmniejszało ból powodowany przez zapalenie stawów, redukowało powstawanie obrzęków i cofało uszkodzenia wywołane zapaleniem stawów. Badanie in vitro oraz in vivo na myszach (w tym myszach z cukrzycą) z 2008 roku jasno pokazuje, że β-lapachon przyspiesza gojenie się ran. Badanie z 2010 roku na szczurach potwierdza, że ekstrakt z lapacho (Tabebuia impetiginosa) przyspiesza gojenie się ran skóry. Także inne badania wykazywały przeciwzapalne właściwości drzewa lapacho (Tabebuia impetiginosa).
- Aspergillus fumigatus (powodują u ludzi np. grzybice skóry, grzybice płuc),
Ekstrakt z kory Tabebuia caraiba zwalczał grzyby (drożdżaki) Candida albicans, które są najczęstszą przyczyną drożdżycy (kandydoza) a ekstrakt z drewna Tabebuia caraiba zwalczał grzyba Trichophyton rubrum, który jest najczęstszą przyczyną grzybicy stóp i paznokci.
Lapachol wykazuje właściwości przeciwwirusowe wobec różnych wirusów, w tym wirusa grypy, polio i pęcherzykowego zapalenia jamy ustnej. W innym badaniu wykazano, że β-lapachon może hamować replikacje wirusa HIV-1.
Kora lapacho ma silne i umiarkowane działanie przeciwko szkodliwym bakteriom (m.in. paciorkowce – Streptococcus11, gronkowce – Staphylococcus, Escherichia coli, Helicobacter pylori) i jednocześnie słabo bądź umiarkowanie wpływa na florę bakteryjną jelit.
W 2006 roku testowano właściwości antybakteryjne lapacholu i 3 jego pochodnych (w tym α-lapachon i β-lapachon) z drzewa lapacho (Tabebuia impetiginosa) na trzy szczepy gronkowców opornych na metycylinę (gronkowiec złocisty - Staphylococcus aureus, S. epidermidis i S. haemolyticus). Testowane substancje wykazały działanie przeciwbakteryjne choć nie bakteriobójcze. Przy czym pochodne lapacholu okazały się skuteczniejsze niż sam lapachol.
W badaniu laboratoryjnym z 2005 roku testowano właściwości antybakteryjne ekstraktu z wewnętrznej kory drzewa lapacho (Tabebuia impetiginosa) przeciw szkodliwym bakteriom i bakteriom prawidłowej flory jelitowej, a następnie porównywano z dwoma antybiotykami (chloramfenikol i tetracyklina). Wyciąg z lapacho miał słabe i umiarkowane działanie wobec „dobrych” bakterii jelitowych Bifidobacterium longum, Lactobacillus acidophilus i Lactobacillus casei. Za to wykazywał silne działanie hamujące na szkodliwe bakterie Clostridium paraputrificum i Clostridium perfringes oraz umiarkowaną aktywność wobec Escherichia coli. Antybiotyki wykazywały silne działanie przeciw wszystkim wspomnianym bakteriom.
W badaniu laboratoryjnym z 2006 wykazano, że ekstrakt z wewnętrznej kory drzewa lapacho (Tabebuia impetiginosa) ma silne działanie antybakteryjne przeciw Helicobacter pylori (jej obecność zwiększa ryzyko wystąpienia zapalenia żołądka typu B i wrzodów trawiennych).
Poza opisanym powyżej działaniem antybakteryjnym na Helicobacter pylori, pau d'arco zwiększa wydzielanie śluzu żołądkowego i zmniejsza wydzielanie kwasu żołądkowego. W badaniu z 2008 roku sprawdzano wpływ ekstraktu etanolowego z kory drzewa lapacho (30–1000 mg/kg) na wrzody żołądka u szczurów. Doustne podawanie ekstraktu przez kolejnych 7 dni przyspieszało gojenie się błony śluzowej żołądka u szczurów, w porównaniu z grupą kontrolną. Ekstrakt chroni błonę śluzową żołądka, zwiększa wydzielanie śluzu i zmniejsza wydzielanie kwasu żołądkowego. Działanie leków opiera się przeważnie na jednym mechanizmie, gdy lapacho wykazuję jednocześnie kilka różnych mechanizmów pomocnych w leczeniu wrzodów żołądka.
W badaniu in vitro ekstrakt z drzewa lapacho wykazywał zdolność hamowania agregacji płytek krwi i proliferacji komórek mięśni gładkich naczyń krwionośnych. Mechanizmy te mają istotne znaczenie w powstawaniu chorób takich jak zakrzepica, miażdżyca i restenoza.
W badaniu in vitro wykazano, iż osiem z najważniejszych związków drzewa lapacho (Tabebuia impetiginosa) hamuje mnożenie się keratynocytów (komórek naskórka), w tym β-lapachon w podobnym stopniu jak lek przeciw-łuszczycowy ditranol. Substancje aktywne drzewa lapacho mogą być potencjalnym środkiem przeciw łuszczycy.
W badaniu na myszach Tabebuia rosea okazała się skutecznym antidotum na śmiertelną dawkę jadu żararaki lancetowatej - kajsaki (Bothrops atrox)19 oraz w 100% neutralizowała efekt krwotoczny jadu.20
Badanie na myszach wykazało antydepresyjne działanie kory drzewa lapacho (Tabebuia impetiginosa). Dodatkowo pau d'arco stosowane razem z konwencjonalnymi lekami przeciwdepresyjnymi poprawia ich efekt. Nie wiadomo czy podobne działanie występuje u ludzi.
Substancje aktywne z Tabebuia wykazały aktywność przeciw Plasmodium falciparum (Zarodziec sierpowy, który wywołuje najcięższą postać malarii u ludzi), w tym wobec szczepów odpornych na leki.
Lapachol chroni przed wnikaniem przez skórę pasożytniczych przywr Schistosoma mansoni, powodujących schistosomatozę.