Dziś badamy nuty zapachowe używane w trakcie warsztatów robienia perfum w naszej pracowni. To bardzo ważne, aby znać i cały czas mieć kontakt z surowcami i roztworami, ponieważ wykonanie dobrej kompozycji zapachowej wymaga szczegółowej znajomości surowców perfumiarskich. Dziś badamy nuty bazy, czyli najdłużej utrzymujące się zapachy: Mirra z Somalii, kumaryna, jałowiec kolczasty, jałowiec wirginijski nazywany potocznie cedrem wirginijskim, molekułę zapachową Oud White o pięknych drzewnych, kwiatowych i skórzanych aspektach.
W trakcie tego typu badań przesuwamy sygnał zapachowy do kory mózgowej. Zawsze, gdy się robi ćwiczenie zapachowe wymagające wysiłku intelektualnego, np. szacowanie mocy zapachu, notowanie wyników, to angażujemy korę mózgową. To właśnie przesuwa sygnał zapachowy w miejsce, gdzie pracują kreatorzy perfum. Kora mózgowa umożliwia Ci tworzenie fantazyjnych kompozycji z wąchanych zapachów. To pomaga w budowaniu obrazu zapachu w pamięci. Wyobrażanie sobie, co jak z czym będzie pachnieć jest naprawdę ważne w pracy z perfumami. Super, prawda? Jeśli chcesz możesz sam skomponować swoje perfumy w naszej pracowni w Krakowie na warsztatach robienia perfum, tutaj link do warsztatów, ważność kuponu to 1 rok, termin warsztatów ustalamy indywidualnie: https://www.smaksztuki.pl/Warsztaty-tworzenia-perfum
Z pozdrowieniami! Bartłomiej Chodyń
Poniżej szczegóły z badań w naszej pracowni Smak Sztuki. Przesuwając sygnał zapachowy do kory mózgowej można doświadczyć różnych zabawnych historii. Dzisiaj na przykład w trakcie badania kumaryny odpowiadając na pytanie "Jakie zwierzę przypomina mi kumaryna?" zobaczyłem białą, mięciutką wiewiórkę z puchatym, pięknym ogonkiem. Śmiałem się, bo nie wiedziałem że badanie nut zapachowych może być nie tylko obowiązkiem początkującego perfumiarza, ale również świetną rozrywką.
Autorem poniższych notatek jest Bartłomiej Chodyń, ale pamiętaj że to bardzo indywidualne i każdy człowiek pracując zapachem ma własne wyobrażenia i obrazy, które się nasuwają w trakcie obcowania z zapachami.
1. Cade oil jałowiec kolczasty olejek
Nuta zapachowa: warstwa bazy
Grupa zapachowa: drzewne
Siła zapachu: 4
Kolor: brązowy
smak: gorzki
pora roku: jesień
pora dnia: wieczór
zwierzę: leśny, kolorowy ptak
Co mi przypomina: lekki korzenny zapach, lekko pikantny, podobny do olejku z mirry z Somalii, ale bardziej pikantny
2. Kumaryna coumarine
Nuta zapachowa: baza
Grupa zapachowa: gourmand - smakołyki
Siła zapachu: 10
Kolor: biały, perlisty
smak: słodki
pora roku: zima
pora dnia: wieczór
zwierzę: wiewiórka z białym ogonkiem
ubranie: bardzo wygodne kapcie
Co mi przypomina: zapach migdałów, Boże Narodzenie, ciasto sernik migdałowy.
3. Molekuła zapachowa OUD WHITE
Nuta zapachowa: baza
Grupa zapachowa: skórzana, drzewna, kwiatowa
Siła zapachu: 6
Kolor: turkusowy
smak: umami, słony
pora roku: Lato
pora dnia: południe
zwierzę: ptak
ubranie: wygodny dres, ale bardzo elegancki
Co mi przypomina: Skojarzenie zapachu z poczekalnią u lekarza, z czystością, zapach ciepły.
Kogo mi przypomina: Kogoś dbającego o czystość i porządek.
4. Jałowiec wirginijski (potocznie nazywany cedrem wirginijskim)
Nuta zapachowa: baza
Grupa zapachowa: drzewne
Siła zapachu: 2
Kolor: jasno brązowy i czarny
smak: gorzki
pora roku: jesień
pora dnia: popołudnie koło 16:00
zwierzę: mała biedronka, ale brązowa
jakie ubranie: nowe, nie używane skarpetki
Co mi przypomina: Kogoś cichego i spokojnego.
5. Olejek mirra Somalia Commiphora myrrha
Nuta zapachowa: baza
Grupa zapachowa: drzewne
Siła zapachu: 2
Kolor: brązowy
smak: gorzki
pora roku: jesień
pora dnia: zmierzch
zwierzę: pies rozczochrany
jakie ubranie: koszula
Do kogo pasuje ten zapach z twoich znajomych? Jan Paweł 2
Co mi przypomina: antykwariat, zapach świeżych gazet, książek, kleju i farby drukarskiej.
Przyjdź na warsztaty tworzenia perfum do naszej pracowni Smak Sztuki w Krakowie i poczuj prawdziwą przyjemność z naszymi zapachami.
Mówi Bartłomiej Chodyń - mam marzenie, aby nasza internetowa "Encyklopedia zapachów", stała się Twoją inspiracją w poszukiwaniu ulubionych perfum i nut zapachowych.
Jednak moje marzenie sięga jeszcze dalej, chcę aby jak najwięcej osób szukając informacji w Internecie w Polsce znalazło rzetelną wiedzę o danym zapachu i opis tego zapachu. Chciałbym również opisywać zapachy, które nie są dostępne w naszej pracowni Smak Sztuki. Według mnie brakuje takich informacji, a jeśli są to są bardzo rozproszone i szczątkowe.
Jeśli lubisz lub nawet kochasz zapachy zwracam się do Ciebie z zaproszeniem do współpracy - proszę wspólnie twórzmy "Encyklopedię zapachów". Co Ty na to? Kontakt mailowy biuro@smaksztuki.pl
Warsztaty robienia perfum w Smak Sztuki możesz zakupić pod poniższymi linkami, zwracamy uwagę, że mamy spory wybór warsztatów komponowania perfum w zależności od tego jak skoncentrowane perfumy chcesz wykonać, ważność kuponu na warsztaty to 1 rok:
1. Warsztaty tworzenia perfum WODA TOALETOWA >>
2. Warsztaty komponowania perfumy WODA PERFUMOWANA >>
3. Warsztaty robienia perfum EKSTRAKT PERFUM >>
4. Warsztaty robienia perfum WODA KWIATOWA lub KOLOŃSKA >>