Rooibos mylnie zostaje często zaliczany do herbat i nazywany czerwoną herbatą, jednak w żaden sposób nie jest spokrewniony z krzewem herbacianym. Jest to tak naprawdę czerwonokrzew (aspalat prosty), uprawiany w RPA, a dokładnie w górach Cedar. Osiąga on wysokość 1,5 m, a jego liście przypominają igły sosny. Nazwa czerwonokrzew pochodzi z języka afrikaans, gdzie „rooi” oznacza czerwony a „bos” - krzew.
W świecie, znany jest pod nazwą rooibos tea, redbush tea, red tea czy rooi tee. Co ciekawe, w Europie rooibos znany jest dość krótko, gdyż trafił do nas dopiero w XX w., kiedy to rosyjski badacz Benjamin Ginsberg, zainteresował się właściwościami rooibosa.
Jak powstaje rooibos?
Podobnie jak w przypadku herbaty, latem z krzewu zbierane są dojrzałe liście, które poddaje się fermentacji a następnie suszy się w promieniach słonecznych. Wysuszone listki cięte są na 2 mm susz. To z niego robimy napar.
Jakie zalety posiada rooibos?
Szczegółowo, o zaletach regularnego picia rooibosa, pisaliśmy w artykule „10 powodów, dla których warto pić rooibos”. W naparze z rooibosa, nie znajdziemy kofeiny czy garbników, dlatego może być spożywany nawet przez dzieci.
Ponieważ roślina ta nie zawiera barwników czy konserwantów, ma bardzo charakterystyczny smak. Niektórzy określają go jako miodowy, innym kojarzy się z ziemią. Jest lekko słodkawa, raczej łagodna i aromatyczna.
Jakie substancje zawiera rooibos?
Wielu badaczy, przypisuje naparowi z rooibosa leczniczą moc. Posiada on dużą ilość przeciwutleniaczy, zwalczających wolne rodniki – przyczynę wielu chorób w tym raka, oraz starzenia się organizmu. Ponad to, rooibos to źródło minerałów takich jak : żelazo, potas, fluor, cynk czy kwercetyna. Znajdziemy tutaj dość sporo kwasów fenolowych, dobroczynnie wpływających na układ trawienny. Napar z rooibosa to źródło flawonoidów, które odpowiadają m.in. za produkcję hormonu szczęścia – serotoniny.
Jak parzyć rooibosa?
Jest to idealny napój na cały dzień. Rano pobudza, w ciągu dnia gasi pragnienie a wieczorem wycisza. Doskonale smakuje zarówno ciepła jak i zimna. Osobom, którym przeszkadza jej charakterystyczny smak, polecamy picie rooibosa z miodem lub w postaci aromatycznych mieszanek [link], [link] Parzenie rooibosa jest bardzo proste. Na szklankę naparu potrzebujemy łyżeczkę suszu . Susz zalewamy wodą w temperaturze ok. 95 stopni. Parzymy ok. 3-4 min. Wysokiej jakości susz, zakupiony w naszym sklepie, umożliwia kilkukrotne parzenie, do czego gorąco zachęcamy. Z uwagi na to, że rooibos jest dość drobny zalecamy parzenie w dość gęstym zaparzaczu lub filtrze, unikniemy pływania drobinek suszu na powierzchni naparu. Do parzenia rooibosa polecamy szczególnie sitko FINUM z naszej oferty.