Kategorie blog
Artykuły
Na czym polegają warsztaty ceramiczne w Krakowie w Smak Sztuki?

W naszej pracowni ceramicznej Smak Sztuki przy ul. Kobierzyńskiej 117 a w Krakowie, proponujemy rozbudowany i elastyczny program zajęć dla osób chcących nauczyć się technik pracy z gliną. Umiejętności nabyte podczas warsztatów ceramicznych, pozwalają na samodzielne posługiwanie się nimi w warunkach domowych. Można je wykorzystać do tworzenia przedmiotów codziennego użytku, biżuterii, dekorów i do wielu zabaw z dziećmi. Nie ma czasu cenniejszego, niż ten spędzony razem, a nasze kursy rozszerzają wachlarz Państwa możliwości. Zapraszamy.

Herbata a ciąża

Okres ciąży to niezwykle ważny czas w życiu każdej kobiety. Już na początku ciąży, przyszła mama dostaje długą listę rzeczy, które nie są dla niej i dla powstającego w niej nowego organizmu wskazane. Co jednak z herbatą, którą również znajdziemy na niektórych listach produktów zakazanych dla przyszłych matek?...

STOP! Czas na zmiany. Czas na herbatę.

0
STOP! Czas na zmiany. Czas na herbatę.

Od kilku dobrych miesięcy przyszło nam żyć w bardzo nietypowej dla nas wszystkich rzeczywistości. Pandemia spadła jak grom z jasnego nieba. Chaos informacyjny. Zalewanie komunikatami, które budzą grozę. Wiele osób ma trudności w przystosowaniu się do nowego, nieznanego. Festiwal zamykania i otwierania punktów usługowych, gastronomicznych, miejsca użyteczności publicznej. Obostrzenia zmieniają się z dnia na dzień. Wielu przebywało lub będzie przebywać na kwarantannie, w izolacji. Utrudnione kontakty społeczne. Utrudniony dostęp do miejsc, gdzie można było się zrelaksować, odstresować, wyładować nagromadzone napięcie, albo po prostu realizować pasje. Jak się w tym odnaleźć?

Zmiany są nieuniknione.

Nawet jak świat wróci do „normalności” to i tak nie będzie taki sam. A teraz zostaliśmy rzuceni na głęboką wodę. Każdy, nawet ten najbardziej odporny na zmiany, musi się z tym zmierzyć.

To zupełnie naturalne dla nas, jako dla ludzi, że czujemy lęk przed zmianą. To coś czego nie znamy, coś obcego. Jednak przyroda pokazuje nam, że metamorfoza jest nieodłącznym prawem
życia. Natura nigdy nie stoi w miejscu. Przechodzi ciągłą transformację. Nowoczesne programy komputerowe także, aby mogły sprawnie działać potrzebują aktualizacji. A jakby tak wykorzystać tą globalną transformację na swoją korzyść?

No to czas zaparzyć herbatę.

Jeśli nie jesteś jeszcze koneserem tych aromatycznych naparów, to doskonale, wszystko przed Tobą. Świat zapachów i smaków jest dostępny dla każdego. Może do tej pory herbata była dla Ciebie jedynie ciepłym napojem do popijania suchej kanapki w pośpiechu. Może sięgałeś po ziołowe herbaty w sytuacjach awaryjnych, na żołądek, na dobry sen. Może czas to zmienić i spojrzeć na herbatę z zupełnie innej strony?

Jak zacząć? Bardzo prosto.

Wyłącz telewizor. Wycisz telefon komórkowy. Zarezerwuj minimum 10 min swojego czasu. Wyłącz muzykę. Zagrzej wodę. Wybierz herbatę na jaką masz ochotę. Czystą lub aromatyzowaną mieszankę, a może mieszankę owocową. Jeśli potrzebujesz porady w wyborze, żaden problem. Służymy pomocą. Zalej susz wodą. Obserwuj jak zmienia się kolor. Możesz zacząć wdychać aromat. Odczekaj około 3 min i wyciągnij susz. Odczekaj jeszcze chwilę, by temperatura naparu była odpowiednia. Przecież nie chcemy abyś się poparzył, to ma być przyjemna chwila, więc lekcja cierpliwości jest tutaj ważna.

Skosztuj łyk. Możesz zamknąć oczy jeśli chcesz. Skup się na smaku i zapachu. Zanurz się w tym. Przywołuj wszystkie skojarzenia jakie przyjdą Ci do głowy. Tutaj nie ma dobrych czy złych odpowiedzi. Odbiór tego co czujesz jest bardzo indywidualny. Mogą pojawić się wspomnienia.

Ognisko w środku lata z przyjaciółmi. Dym z pieca Twojej babci. Zapach szarlotki Twojej mamy. Jeżyny zbierane na łące. Tytoń z papierosów dziadka. Nie ograniczaj się i nie oceniaj. Możesz zapisać w specjalnie założonym przez ciebie zeszycie Twoje odczucia. Rozbujaj swoją wyobraźnię. Jakie smaki odczuwasz. Słodki, gorzki, kwaśny, słony? Z czym Ci się kojarzą? Jaki owoc, jaki kolor, jaki kształt? Ubieraj w słowa wszystko co przychodzi. Nic nie przychodzi albo bardzo niewiele? Nie szkodzi. Nie zrażaj się i spróbuj jutro z inną herbatą. Baw się tym. Smak herbaty zależy od wielu czynników: temperatury wody, czasu parzenia, jakości surowca, jakości wody a nawet intencji z jaką zaparzamy herbatę. Ma znaczenia także to który raz zalewamy ten sam susz.

Odkrywaj, sprawdzaj. To może być ciekawa podróż.

Jest to bardzo prosta praktyka medytacyjna. Poszerza uważność na „tu i teraz”. Odciąga Twoją uwagę od myśli, które cały czas zalewają Twój umysł. Kieruje Twoją uwagę na smak i zapach. Pobudza do pracy tę część mózgu, która odpowiada za kreatywne myślenie. Powstają nowe połączenia nerwowe. „Picie herbaty jest jak spa albo joga dla duszy, bez względu na okoliczności” (Ling Yun – Tao chińskiej herbaty). Taką praktykę możesz wykonać wszędzie, bez względu na to gdzie jesteś. Na kwarantannie, na kanapie, na tarasie, w ogrodzie, w przerwie w pracy. Jeśli jesteś zapracowaną mamą kilkorga dzieci, to prawdopodobnie jest szansa, że kilka razy w tygodniu znajdzie się 10 min przestrzeni, a może i codziennie.

Zmysł węchu i smaku nie jest zmysłem nadprzyrodzonym.

Świat aromatów nie jest wiedzą tajemną zarezerwowany dla wybrańców, magów i alchemików. Każdy posługuje się tym zmysłem w różnym stopniu. Można nad nim pracować, ćwiczyć jak każdy mięsień naszego ciała. To, że posiadasz mięśnie na nogach nie oznacza, że od razu przebiegniesz maraton. Jednak po wielu godzinach treningów zaczyna być to realne. Oczywiście, jeśli masz szczególne predyspozycje, to możesz liczyć na podium. Jednak jeśli nie jesteś wybitnie uzdolniony w tym kierunku to i tak sam fakt dotarcia do mety da niesamowitą satysfakcję. Podobnie jest ze zmysłem smaku i zapachu.

Ćwicz go, smakuj, bądź uważny na wszystkie aromaty. Poszerzasz w ten sposób percepcję, odbiór otaczającego świata. A jest on niezwykle bogaty. W kulturze chińskiej picie herbaty to część głównych nurtów filozoficznych. Mają głębokie znaczenie i uzasadnienie. Zagłębienie się w historię fenomenu popularności herbaty może okazać się także niesamowitą przygodą.

„Jeśli dostrzeżemy wielką różnorodność świata, możemy właściwie ocenić własną kulturę i otworzyć się na nią”
(Ling Yun – Tao chińskiej herbaty).  

Chiny kojarzą nam się nie tylko z bogatą kulturą.

Niestety także z tanią, bylejakością, plastikiem, nietrwałymi podróbkami. Jesteśmy zalewani takimi przedmiotami. Może czas i to zmienić? Może czas postawić na jakość i piękno? Jakimi przedmiotami się otaczasz? Czy są estetyczne, przyjemne w dotyku, a może mają jakąś historię, z jaką intencją zostały stworzone? W jakim naczyniu pijesz herbatę? Wybierz dla siebie takie naczynie, które będzie sprawiało Ci przyjemność w obcowaniu z nim. Może sam ulepisz sobie kubek z gliny? A może chciałbyś aby to był kubek stworzony przez artystę ceramika z prawdziwej pasji? A może wolisz aby to była szklanka? Zastanów się co lubisz, jakie tworzywo i jakie kolory. Każdy szczegół ma znaczenie.

Te pytania może wydają się banalne, ale mają głęboki sens. Przybliżają Cię do poznawania samego siebie. W pośpiechu, w świecie tak mocno nastawionym na konsumpcjonizm często bez zastanowienia ślepo podążamy za tłumem. Każdy to ma, to ja też. Większość to wybiera, to ja też. Ale czy ja tego naprawdę potrzebuję? Czy to jest to co naprawdę lubię? Być może refleksja na tym jakie smaki i aromaty lubisz będzie początkiem, impulsem, inspiracją do poznania odpowiedzi na pytanie „kim jestem"? Brzmi patetycznie i górnolotnie? Sprawdź sam.

Może nie rozumiesz tego co się teraz dookoła nas dzieje. 

Może nie masz wpływu na kierunek zmian, które teraz zachodzą. Masz za to wpływ na to jakie zmiany Ty sam wprowadzisz do swojego życia każdego dnia. Mogą to być zmiany, które poprawią jakość Twojego każdego dnia. Mikromomenty przy herbacie mogą być zaskakującym narzędziem. Jak mówi proste powiedzenie: Dzień wczorajszy należy do historii, dzień jutrzejszy jest tajemnicą, ale dzień dzisiejszy to dar. Przyjmij go, odpakuj i rozsmakuj się w nim. 

To co? Wypłyniesz z nami w ocean smaków i aromatów już dziś?
Czas na zmiany. Czas na herbatę.

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Chcesz wiedzieć pierwszy o nowościach i promocjach w sklepie?
Chcę otrzymywać E-mail Newsletter. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych do celów marketingowych zgodnie z

polityką prywatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl