Kategorie blog
Artykuły
Na czym polegają warsztaty ceramiczne w Krakowie w Smak Sztuki?

W naszej pracowni ceramicznej Smak Sztuki przy ul. Kobierzyńskiej 117 a w Krakowie, proponujemy rozbudowany i elastyczny program zajęć dla osób chcących nauczyć się technik pracy z gliną. Umiejętności nabyte podczas warsztatów ceramicznych, pozwalają na samodzielne posługiwanie się nimi w warunkach domowych. Można je wykorzystać do tworzenia przedmiotów codziennego użytku, biżuterii, dekorów i do wielu zabaw z dziećmi. Nie ma czasu cenniejszego, niż ten spędzony razem, a nasze kursy rozszerzają wachlarz Państwa możliwości. Zapraszamy.

Herbata a ciąża

Okres ciąży to niezwykle ważny czas w życiu każdej kobiety. Już na początku ciąży, przyszła mama dostaje długą listę rzeczy, które nie są dla niej i dla powstającego w niej nowego organizmu wskazane. Co jednak z herbatą, którą również znajdziemy na niektórych listach produktów zakazanych dla przyszłych matek?...

Cząber ogrodowy w perfumach - relacja z badań

0
Cząber ogrodowy w perfumach - relacja z badań

Do naszej palety zapachów w pracowni perfumiarskiej Smak Sztuki dodaliśmy po warsztatach destylacji przywieziony cząber ogrodowy już rozcieńczony przez nas w pracowni do MONOPERFUM.

Cząber ogrodowy to po łacinie "Satureja Hortnesis" o pięknym, głębokim ziołowym aromacie. Bardzo mnie inspiruje jego zapach.

Cząber ogrodowy to roślina jednoletnia z rejonu śródziemnomorskiego, gdzie rośnie na wapiennych skałach. Pokrój rośliny jest krzaczkowaty, dorasta do 30-60 cm wysokości, pędy silnie rozgałęziające się. Cząber ma przyprawowy smak i zapach, o specyficznym, korzennym, nieco ostrym aromacie; wyżej ceniony od podobnego ale bardziej gorzkiego, bylinowego cząbru górskiego (Satureja montana).

Olejki eteryczne znajdują się w gruczołkach pokrywających wszystkie części rośliny, ale przede wszystkim licie. Kwiaty liczne, drobne, liliowe. Cząber to roślina miododajna.

Podobnie jak w przypadku lawendy miejsce gromadzenia związków aromatycznych w cząbrze to włoski. W nich zawiera się "esencja", którą pod wpływem destylacji otrzymano.

RELACJA Z BADAŃ ZAPACHU CZĄBRU W PERFUMACH

Stworzyłem używając olejku eterycznego cząbru roztwór 1% w związku z tym, że nuta zapachowa cząbru jest bardzo dominującą roztwór w palecie do warsztatów tworzenia perfum o stężeniu 1%, aby nie cząber nie zdominował kompozycji perfumeryjnej.

Na butelkę z pipetą do warsztatów tworzenia perfum na 25 gram całości roztworu spirytusowego użyłem 0,25 gram olejku eterycznego cząbru ogrodowego.

Materiał roślinny cząber ogrodowy został przedestylowany około dwa tygodnie temu przez zaprzyjaźnioną destylarnię olejków eterycznych. Zioło cząbru zostało zebrane przez polskiego rolnika niedawno. Materiał roślinny przeznaczony do destylacji to wysuszone ziele.

Zapach 100% olejku cząbru jest bardzo silny, przypomina zapach tymianku, jednak jest mniej gryzący, bardziej ziołowy, głęboki, przypomina mi zapach suszonego zioła konopi Canabis Sativa.

W badaniach rozwór 1% cząbru nie dominuje kompozycji perfumeryjnej. Małe stężenie 1% przesuwa zapach cząbru w kierunku warstwy zapachów głowy.

Zrobiłem następującą kompozycję perfum - podział według warstw zapachu:

RECEPTURA PERFUM 99 autor: Bartłomiej Chodyń

 

IFRA LIMIT

waga jednej części - ile części: nie dotyczy, 30 części w recepturze

 

NAZWA stężenie Ilość części Ilość kropel Waga surowca

 

Nuty bazowe:

wetiwer absolut 10% 2 krople/2 części

paczula 10% 5 kropli/6 części

mech dębowy Hs 1% 5 kropel/0,5 części

maltol 5% 5 kropel/0,5 części

drzewo sandałowe Australia 1% 10 kropel/1 część

 

Nuty serca:

cząber 1% 20 kropel/2 części

mięta pieprzowa 10% 1 kropla/1 część

may chang 10% 1 kropla/1 część

lawenda grosso 10% 4 krople/4 części

szałwia muszkatołowa 10% 2 krople/2 części

 

Nuty głowy:

hinoki 10% 5 kropel/5 części

pieprz różowy 10% 5 kropel/5 części

 

Zapiski - dopłata: wetiwer absolut, drzewo sandałowe, hinoki

 

 

 

W wyniku badań ustaliłem, że aby cząber umiejscowić w warstwie serca w kompozycji muszę użyć większego stężenia roztworu cząbru, ponieważ stężenie 1% sprawia, że cząber staje się nutą głowy.

Moją intencją jest utrwalenie cząbru w sercu i powiązanie go w kompozycji z nutami mięty, lawendy, szałwii  muszkatołowej oraz nadanie cytrusowej świeżości za sprawą may cheng werbeny tropikalnej. Mam nadzieję, że osiągnę mój cel - cząber w sercu kompozycji.

W badaniach najbardziej intrygującą nutą bazową stało się drzewo sandałowe, maltol zgodnie z moją intencją nadał trwałości kompozycji. Ilość maltolu nie dominuje kompozycji.

Hinoki i pieprz różowy w warstwie głowy celowo umieściłem, aby jednolicie wkomponować je w charakter kompozycji.

Dopuszczalne użycie cząbru według certyfikatu IFRA to 3,2% zatem moją pracę skupię wokół ustalenia jaką ilość surowca użyć, aby uzyskać odpowiednie wybrzmienie cząbru w warstwie serca, ale tak aby nie zdominować kompozycji.

Badanie zapachu będę kontynuował według moich założeń, chcę uzyskać zapach świeży z drzewno-ziołowym charakterem. Dobrane nuty mchu dębowego, drzewa sandałowego, paczuli dobrze wybrzmiewają w kompozycji po kilku godzinach. Odrobina mięty pieprzowej podbija całość kompozycji w kierunku oczekiwanej świeżości.

ZAPROSZENIE NA WARSZTATY TWORZENIA PERFUM

Przyjdź na warsztaty tworzenia perfum do naszej pracowni Smak Sztuki w Krakowie i poczuj zapach Dreamwood.

Mówi Bartłomiej Chodyń - mam marzenie, aby nasza internetowa "Encyklopedia zapachów", stała się Twoją inspiracją w poszukiwaniu ulubionych perfum i nut zapachowych. 

Jednak moje marzenie sięga jeszcze dalej, chcę aby jak najwięcej osób szukając informacji w Internecie w Polsce znalazło rzetelną wiedzę o danym zapachu i opis tego zapachu. Chciałbym również opisywać zapachy, które nie są dostępne w naszej pracowni Smak Sztuki. Według mnie brakuje takich informacji, a jeśli są to są bardzo rozproszone i szczątkowe.

Jeśli lubisz lub nawet kochasz zapachy zwracam się do Ciebie z zaproszeniem do współpracy - proszę wspólnie twórzmy "Encyklopedię zapachów". Co Ty na to? Kontakt mailowy biuro@smaksztuki.pl

Warsztaty robienia perfum w Smak Sztuki możesz zakupić pod poniższymi linkami, zwracamy uwagę, że mamy spory wybór warsztatów komponowania perfum w zależności od tego jak skoncentrowane perfumy chcesz wykonać, ważność kuponu na warsztaty to 1 rok:

1. Warsztaty tworzenia perfum WODA TOALETOWA >>

2. Warsztaty komponowania perfumy WODA PERFUMOWANA >>

3. Warsztaty robienia perfum EKSTRAKT PERFUM >>

4. Warsztaty robienia perfum WODA KWIATOWA lub KOLOŃSKA >>

A Wy drodzy czytelnicy tego posta - czy lubicie, czy znacie zapach cząbru?

Jakie nuty ziołowe najbardziej lubicie w perfumach lub po prostu jakie ziołowe zapachy lubicie?

Proszę podzielcie się pod komentarzem do posta.

Z pozdrowieniami!

Bartłomiej Chodyń 

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Chcesz wiedzieć pierwszy o nowościach i promocjach w sklepie?
Chcę otrzymywać E-mail Newsletter. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych do celów marketingowych zgodnie z

polityką prywatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium