Skomponowane perfumy przez Panią Olgę mogę nazwać jednym słowem "piękne". Na warsztatach robienia perfum w naszej pracowni Smak Sztuki w Krakowie 15.11.2023 Pani Olga została zaproszona przez swojego ukochanego. Pani Olga jest elegancką, energiczną dziewczyną około 25 lat, pełną energii i życia. Jej zainteresowania to - oczywiście perfumy, ale jadąc na nasze warsztaty zupełnie nie wiedziała - aż do samego końca, że to będą warsztaty tworzenia perfum - to była wielka niespodzianka! Jej ukochany dobrze zna Pani Olgę, dlatego wiedział, że to będzie strzał w dziesiątkę. Zapach stworzony przez Panią Olgę jest kwiatowo-drzewny, jest pełen spokoju a równocześnie niesamowicie elegancki, po prostu piękny. Jej kompozycja jest dość skomplikowana, bo zawiera aż 8 nut zapachowych, 3 nuty zapachowe w warstwie bazy, 2 nuty zapachowe w piętrze serca, 3 nuty zapachowe w warstwie głowy.
Receptura nr 53 perfum dla P. Olgi
Nr 53 - 15.11.2023
Piętro 3 oud white, jałowiec wirginijski, wetiwer absolut
piętro 2 jaśmin Auriculatum, neroli Citrus Aurantium kwiat pomarańczy
piętro 1 jałowiec, hinoki, azahar kwiat pomarańczy z Sewilli
Dokładna ilość składników w kompozycji Pani Marty ma znaczenie, jednak ze względu na to, że jest to własność niematerialna udostępniamy ją osobom zainteresowanym po wcześniejszym kontakcie z nami.
Każde perfumy sporządzone w naszej pracowni zapisujemy w księdze receptur, aby można było je wykonać dla uczestnika warsztatów robienia perfum. Kompozycja Pani Olgi ma numer 53.
Skład perfumy nr 53 woda perfumowana 100 ml
Skład: alkohol perfumeryjny etylowy skażony, olejki eteryczne, kompozycje zapachowe, poniżej skład pod kątem ewentualnych alergenów.
oud white - brak certyfikatów od dostawy
jałowiec wirginijski - nie obecne alergeny
wetiwer absolut - dopuszczalne stężenie 0,9% w recepturze
jaśmin sambac - brak certyfikatów od dostawcy
neroli Citrus Aurantium - Citral 0,2% Geraniol 5% Linalol 18% Benzoensan benzylu 15% Limonen 16%
jałowiec - brak restrykcji, Limonene 12% Linalool 0,03% Carvone 0,01% Cedrene 0,01% Eugenol 0,6% Geraniol 0,02% Furfural 0,001% Methyl eugenol 0,001%
hinoki cyprysik japoński z drewna - brak certyfikatu od dostawcy
petitgrain z Sewilli - - brak certyfikatu od dostawcy - ostatecznie wycofany z receptury końcowej
po zmianach receptury ostatczne składniki to:
azahar kwiat pomarańczy z Sewilli - brak certyfikatu od dostawcy.
jaśmin Auriculatum absolut.
ANALIZA ZAPACHU STWORZONYCH PERFUM
Zapach Pani Olgi w trakcie
warsztatów robienia perfum rozpoczęliśmy od analizy zapachów głębi, czyli zapachów bazy. Pani Oldze bardzo spodobał się zapach OUD WHITE, to kompozycja syntetyczna świetnie oddająca zapach skóry, kwiatów o niuansach drzewnych. Przypadł jej do gustu również jałowiec wirginijski, ponieważ Pani Olga bardzo lubi zapachy drzewne. Jednak w związku z tym, że warsztaty u nas przebiegają w spokojnej atmosferze relaksu i odpoczynku Pani Olga miała też możliwość odkrycia zapachu wetiweru zarówno w postaci olejku o mniejszej sile zapachu oraz wetiweru w postaci absolutu, który jest bardzo głębokim i klasycznym zapachem. Bardzo jej się spodobał, więc mimo że były to już trzy nuty zapachowe w warstwie bazy podjąłem się z nią tej drogi. Brakowało jej pewnej słodyczy, nie chciała aby kompozycja była zbyt sucha, zatem zaczęliśmy analizować zapach słodkie takie jak maltol czy żywica benzoesowa. Okazało się, że natychmiast po poznaniu żywicy benzoesowej i jej uwodzicielskiego piękna, zdecydowała bez zmrużenia oczu, że benzoe będzie w recepturze jej perfum.
WARSTWA SERCA
Analizując zapachy serca do kompozycji Pani Olgi powąchaliśmy sporo zapachów, jednak królem okazał się jaśmin sambac, który ona po prostu kocha od zawsze. Zastanawiając się jeszcze nad piętrem serca, Pani Olga szybko ustaliła, że chce neroli kwiat pomarańczy w swoich perfumach. Wybrane nuty w warstwie serca to niezwykle klasyczne i eleganckie zapachy. Zapach neroli mnie osobiście kojarzy się zawsze z podróżą poślubną z moją Żoną do Rzymu. Kwitnące żywopłoty w kwietniu 2014 roku tak mocno zapamiętałem i chyba na zawsze skojarzyłem z miłością i Rzymem. Neroli jest piękne, a w połączeniu z królem perfum, czyli jaśminem tworzą niesamowicie eleganckie połączenie.
WARSTWA GŁOWY
Rozpoczynając pracę nad nutami głowy byłem przekonany, że teraz pójdzie nam łatwo, bo przecież zapachy serca i bazy ustaliliśmy dość łatwo. Jednak okazało się, że nuty zapachowe głowy były dla Pani Olgi niezwykle ważne i spędziła sporą część warsztatów formując właśnie to piętro zapachowe. Bardzo spodobał się jej cyprysik japoński produkowany z drewna o pięknym leśnym, lekkim, nawet lekko kwiatowym charakterze. Szukała z moją pomocą czegoś drzewnego i ustaliliśmy, że zapach jałowca będzie fajnym rozwiązaniem. Chciała trochę osłodzić swoją kompozycję w warstwie głowy, dlatego ustaliliśmy dodanie petit grain z Sewilli o czarującym, lekko słodkim, trochę przypominającym zapach słodkiej pomarańczy - charakterze. No i w tym momencie jeszcze spodobała się jej bergamotka. Po badaniu otrzymanego zapachu, gdy zmieszaliśmy wszystkie warstwy zapachów ze sobą pierwsza kompozycja była już udana, jednak czegoś jej brakowało. Poświęciliśmy sporo czasu, aby ostatecznie ustalić, że trzeba wyrzucić bergamotkę z głowy i zostawić nuty: hinoki, jałowca, petitgrain.
Ciekawe spostrzeżenie z tych warsztatów robienia perfum - wyrzucenie bergamotki z głowy bez zmiany zapachów serca i bazy spowodowało, że całość stworzonej kompozycji stała się dużo bardziej aromatyczna w odbiorze.
ANALIZA CAŁOŚCI PERFUM
Analizując w trakcie
warsztatów tworzenia perfum z Panią Olgą stworzoną kompozycję najbardziej w pierwszej fazie zapachu przemawiał do mnie jałowiec wirginijski i wetiwer absolut. Wydaje mi się, że tego dnia byłem mniej skoncentrowany, więc najbardziej przemawiały do mnie nuty zapachowe z serca i bazy kompozycji. Cieszę się jednak, że Pani Olga była uważna i otwarta na przeżywanie warstwy głowy, ja jej pomagałem w dopracowaniu tego piętra zapachowego. Uważam, że zrobiła to świetnie, bo rzeczywiście zredukowanie bergamotki z głowy przyniosło zaskakujący efekt w postaci wzmocnienia brzmienia całej kompozycji.
Po 10-15 minutach od aplikacji perfum zarówno na papierek jak i na skórę zapach stworzony przez Panią Olgę rozkwitł w piękne kwiaty o drzewnym tle. Dodatek oud white w bazie rozjaśnił kompozycję. Osłodzenie kompozycji żywicą benzoesową było udanym zabiegiem, ponieważ dodatkowo ociepliło warstwę bazy.
ZMIANY RECEPTURY PO WARSZTATACH ROBIENIA PERFUM
Jednak po analizach w domu Pani Olga stwierdziła, że żywica styrax jak jest nazywana żywica benzoesowa jest dla niej za słodka. Dosłodzenie warstwy bazy zaproponowała w trakcie warsztatów sama Pani Olga za co jestem jej wdzięczny. Pomysł na perfumy Pani Olgi był taki - jak najbardziej drzewne, dlatego usunęła benzoes. Kwiatowe serce wystarczająco - jak się domyślam - osłodziło w jej guście całość kompozycji.
W trakcie przygotowywania perfum ręcznie robionych dla Pani Olgi okazało się, że petigrain z warstwy głowy jako olejek eteryczny po prostu się skończył w naszej pracowni i nie możemy go znów sprowadzić z Sewilli. Na szczęście Pani Olga po dłuższej rozmowie telefonicznej zdecydowała się na zmianę receptury z petitgrain z Sewilli na azahar kwiat pomarańczy z Sewilli o dość zbliżonym zapachu, nawet fajnie łączącym się z neroli w warstwie serca. Dodatkowo w warstwie serca również pojawił się problem przy przygotowywaniu surowców - mianowicie u naszego jednego z dostawców zabrakło olejku z jaśminu sambac. Zatem zastąpiliśmy go absolutem jaśminu indyjskiego gatunek Auriculatum. Również olejek hinoki z drzewa musieliśmy sprowadzić, ponieważ mieliśmy już końcówkę tego olejku w pracowni. Ustaliliśmy z Panią Olgą, że gotowe perfumy prześlemy do niej paczkomatem.
Myślę, że jeszcze będę analizował zapach stworzony przez Panią Olgę, ponieważ jest naprawdę bardzo udany i warty jeszcze badań i analiz.
Warsztaty robienia perfum w Smak Sztuki to ciekawie spędzony czas, naprawdę można stworzyć coś unikalnego nie posiadając specjalistycznej wiedzy. Na warsztatach uczestnik uruchamia własną wrażliwość, aby z pomocą Bartłomieja odkryć drogę do własnego ulotnego piękna, czyli pięknej kompozycji perfum.
Warsztaty robienia perfum w Smak Sztuki możesz zakupić pod poniższymi linkami, zwracamy uwagę, że mamy spory wybór warsztatów komponowania perfum w zależności od tego jak skoncentrowane perfumy chcesz wykonać, ważność kuponu na warsztaty to 1 rok:
1. Warsztaty tworzenia perfum WODA TOALETOWA >>
2. Warsztaty komponowania perfumy WODA PERFUMOWANA >>
3. Warsztaty robienia perfum EKSTRAKT PERFUM >>
4. Warsztaty robienia perfum WODA KWIATOWA lub KOLOŃSKA >>