Gipsowe formy ceramiczne.
Formy ceramiczne to wdzięczny temat. Dają wbrew pozorom wiele możliwości. Mówiąc o pozorach mam na myśli niezmienny kształt formy gipsowej. Bryła gipsu uformowana tak, aby można w niej było wylepić lub wylać masę ceramiczną na pierwszy rzut oka ma tylko jedną zaletę- pozwala na powtarzalność zadanego kształtu. W ten sposób kupując, lub sporządzając samemu formę, możemy wykonać komplet bardzo podobnych, jeśli nie wręcz identycznych (przy pewnej wprawie) przedmiotów. Jest to bardzo przydatne dla osób chcących uzyskać np serwis stołowy, komplet talerzy, misek, kubków... Albo czarek do herbaty...
Osobom o niespokojnej wyobraźni, ceniącym oprócz symetrii fantazyjne wzory, forma gipsowa pozwala na osiągnięcie bardzo różnych przedmiotów przy użyciu jednej i tej samej "sztancy". W zależności od tego, czy wylepiamy formę małymi kawałkami gliny, czy dużymi plastrami, czy też kształtami w kształcie kulek, wałeczków, ślimaków, możemy uzyskać wiele różnych, zachwycających dzieł, również takich, które mają ażurowe ściany.
Używając form gipsowych należy pamiętać o kilku sprawach:
- unikamy pracy z ostrymi narzędziami, do czego wliczam również długie paznokcie. Zarysowanie formy wewnątrz, skutkuje wadami wyrobu, ponieważ w powstałe zadrapania dostaje się glina, którą potem trzeba usunąć. Trudniej też wyciągać przedmioty z takich "dziurawych" form.
- nie używane formy dobrze jest zabezpieczyć przed kurzem, tłuszczem i innymi zabrudzeniami, które blokując pory w materiale utrudniają wchłanianie wody z gliny.
- jako że każda rzecz ma swój optymalny czas przydatności do użycia to samo dotyczy i gipsowych form. Po pewnym czasie użytkowania pojawiają się szczeliny, dziurki, forma może się łuszczyć, co może spowodować trudności z wyjmowaniem przedmiotów z formy a ewentualne fragmenty gipsu przylepione do gliny mogą spowodować pęknięcie przedmiotu podczas wypału.
- stara forma nie wchłania już tak dobrze wody, w związku z czym proces produkcji wydłuża się niepotrzebnie.
Na zdjęciu pokazano zużyte i nowe formy do wylepiania czarek. Różnice w fakturze, kolorze widoczne są gołym okiem.
Na koniec krótko o największych zaletach form gipsowych do ceramiki:
- powtarzalność kształtów
- wariacje zdobnicze z niewielkim ryzykiem rozpadnięcia się przedmiotu w trakcie pracy
- możliwość wykonywania dużych przedmiotów nawet przy niewielkiej wiedzy technicznej dotyczącej pracy w glinie
- dobre dla osób nie legitymujących się talentem plastycznym
- szybsze schnięcie materiału
Osoby zainteresowane wykorzystaniem form gipsowych w ceramice zapraszam na warsztaty ceramiczne. Z uwagi na sporą rozmaitość form, jakimi dysponuje nasza pracownia i kilka technik pracy z nimi, można zaplanować od 1 do 5 spotkań z samymi formami.
Serdecznie zapraszamy do kontaktu.