Kategorie blog
Artykuły
Na czym polegają warsztaty ceramiczne w Krakowie w Smak Sztuki?

W naszej pracowni ceramicznej Smak Sztuki przy ul. Kobierzyńskiej 117 a w Krakowie, proponujemy rozbudowany i elastyczny program zajęć dla osób chcących nauczyć się technik pracy z gliną. Umiejętności nabyte podczas warsztatów ceramicznych, pozwalają na samodzielne posługiwanie się nimi w warunkach domowych. Można je wykorzystać do tworzenia przedmiotów codziennego użytku, biżuterii, dekorów i do wielu zabaw z dziećmi. Nie ma czasu cenniejszego, niż ten spędzony razem, a nasze kursy rozszerzają wachlarz Państwa możliwości. Zapraszamy.

Herbata a ciąża

Okres ciąży to niezwykle ważny czas w życiu każdej kobiety. Już na początku ciąży, przyszła mama dostaje długą listę rzeczy, które nie są dla niej i dla powstającego w niej nowego organizmu wskazane. Co jednak z herbatą, którą również znajdziemy na niektórych listach produktów zakazanych dla przyszłych matek?...

Gdzie kupić filtry do dripa Hario i jak parzyć kawę w dripie Hario V60?

0
Gdzie kupić filtry do dripa Hario?

W naszym sklepie online Smaksztuki.pl znajdziesz duży wybór filtrów do parzenia kawy metodą drip Hario V60. Mamy w stałej ofercie sprzedaży filtry do dripa Hario w rozmiarze 01, 02, 03. Oczywiście mamy również duży wybór kaw świeżo palonych i palonych w stopniu MEDIUM, dzięki czemu świetnie się nadają do parzenia alternatywną metodą w dripie. Wszystkie filtry papierowe Hario do kawy u nas są oryginalne i w kolorze białym. Jeśli nie wiesz, który rozmiar wybrać najbardziej polecamy rozmiar 02, czyli uniwersalny.

Jak parzyć kawę w dripie?

Co to jest drip? To każde akcesorium do parzenia kawy, do którego wykorzystujemy filtry papierowe i parzenie polega na przelewaniu wody przez zmielone ziarna. Z angielskiego słowo DRIP oznacza kroplę lub kapanie. Prawidłowo parzona kawa z dripa kapać nie powinna, a lać się swobodnym, spokojnym, cienkim strumieniem. 

Dlaczego drip nazywa się V60?

V to kształt filtrów, czyli stożkowe. Liczba 60 to kąt nachylenia ścianek dripa. 

Jak świetnie zaparzyć kawę w dripie Hario?

Parzenie kawy w dripie jest proste, ale wymaga pewnej cierplwości i dokładnego zmielenia kawy. Niezbędny do dokładnego zmielenia kawy jest młynek żarnowy do kawy. Bez tego nie zaparzymy dobrej kawy w dripie, a rodzaj kawy oczywiście też powinien być dobrze dobrany.

Drip to klasyczny przykład alternatywnego parzenia kawy. Najlepiej sprawdzą się zatem kawy jednorodne, tzw. single, co znaczy że kawa pochodzi tylko z jednego regionu, z tej samej metody obróbki ziarna kawowego, z tej samej farmy kawowej lub kooperatywy.

Drip pozwoli na stworzenie w filiżance kawy wyrafinowanego terroir i odkrycie co dany region kawowy może nam zaoferować w zakresie tak zwanego bukietu naparu kawowego, czyli smaku i aromatu. Potrzebne będą filtry  papierowe do dripa Hario w odpowiednim rozmiarze, dzbanek szklany lub kubek na napar kawowy. Przyda się jeszcze waga do ważenia dozy kawy oraz stoper lub minutnik.

Mielenie kawy do dripa Hario powinno być dość grube. Na pewno grubsze niż do kawiarki. Czas parzenia kawy w dripie Hario nie powinien przekraczać 3 minut.

Ile kawy zmielić do dripa Hario?

Idealna ilość dozy kawy do dripa, tak na początek przygody z dripem, to 6 gram na 100 ml wody lub 1:15 (1 gram kawy na każde 15 gram wody). Przed parzeniem kawy wsadzamy papierowy filtr do dripa Hario i przelewamy całość gorącą wodą. To płukanie papierowego filtra, dzięki czemyu napar kawowy nie będzie miał papierowego posmaku, poza tym po prostu rozgrzewamy nasz drip.

Drip kładziemy na naczyniu, całość na wadze, wsypujemy zmieloną kawę, uruchamiamy stoper/minutnik i rozpoczynamy polewanie kawy gorącą wodą. Woda powinna mieć temperaturę około 90-95 stopni. Nigdy wrzątek! Na początku wlewamy małą ilość wody, tak by tylko zwilżyć zmieloną kawę i pozostawiamy na 30 sekund. Następuje dzięki temu tak zwana preinfuzja kawy, czyli drobinki kawy namaczają się i otwierają, co pozwoli na lepsze wydobycie smaku w czasie parzenia.

Potem kontynujemy polewanie kawy, okrężnymi ruchami, nie lejemy po ściankach filtra. Nie lejemy natychmiast pożądanej ilości wody, tylko krok po kroku spokojnie w rundach po dwa – trzy raz, nie czekamy aż spłynie wszystko, tylko sukcesywnie dolewamy wodę. Idealnie, gdy do nalewania gorącej wody mamy czajnik z długim dziubkiem tak zwaną konewkę do metod alternatywnych. Dzięki temu możemy łatwo zapanować nad strumieniem wody i precyzyjnie polewać kawę.

Po co tyle wysiłku w parzeniu kawy w dripie?

To dobre pytanie, ale język sam daje odpowiedź. Parzenie kawy w dripie daje klarowny napar, w którym naprawdę łatwo wyczuć profil smakowy konkretnej kawy. Napar kawowy z dripa jest o cięższym body i zawiera sporo słodyczy. W zapachu pojawią się ciekawe nuty, charakterystyczne dla danej kawy. Możemy łatwo odkryć zapach czerwonych owoców, owoców tropikalnych, czekolady bądź orzechów. Naprawdę warto dać szansę dripowi i przekonać się do tego sposobu parzenia kawy. Właśnie drip zyskał największą popularność w kawiarniach specialty, bo po prostu kawa ma bogaty smak i aromat.

Jeśli jeszcze nie znasz tej metody - zapraszamy do naszej pracowni Smak Sztuki w Krakowie. Możemy przygotować Ci kawę właśnie tą metodą. Możesz również na warsztatach degustacji kaw nauczyć się parzyć tą metodą.

Pozdrawiam serdecznie!

Bartłomiej Chodyń

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Chcesz wiedzieć pierwszy o nowościach i promocjach w sklepie?
Chcę otrzymywać E-mail Newsletter. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych do celów marketingowych zgodnie z

polityką prywatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium