Nazwa botaniczna: Evernia prunastri mech dębowy
Pochodzenie: Porosty, z których wytwarza się absolut mchu dębowego występują na dębach i wielu innych drzewach, głównie w rejonie Morza Śródziemnego.
Zapach mchu dębowego jest bardzo wielowarstwowy, jednak w trakcie analiz oprócz pięknego, leśnego i głębokiego zapachu skóry, orzechów włoskich, drewna i wielu, wielu jeszcze warstw i pięter, najbardziej zaskakuje mnie jego ogromna trwałość. Analizę zapachu mchu dębowego absolutu z Indii rozpocząłem 17.11.2023, dzisiaj nadal analizuję ten zapach i po prostu jestem powalony jego potężną mocą i trwałością, bo dzisiaj jest 27.11.2023, zatem minęło 10 dni.
Na papierek naniosłem 1 kroplę absolutu mchu dębowego z Indii. Zapach na początku był bardzo, bardzo intensywny, ostry i słodki jednocześnie, bardzo wyrazisty i niesamowicie zmysłowy. Sam zapach mchu dębowego może stanowić perfumy same w sobie, tylko jest jedno ALE.
Limity IFRA na surowiec mech dębowy
Obecnie International Fragrance Association IFRA, który jest światowym przedstawicielem branży perfumeryjnej i reprezentuje zbiorowe interesy branży perfumeryjnej i promowanie bezpiecznego stosowania substancji zapachowych poprzez regulacje - nakłada wysoki limit na użycie mchu dębowego w perfumach. Limit dermalny mchu dębowego w perfumach ustalony przez IFRA jest bardzo restrykcyjny, to tylko 0,1% ekstraktu mchu dębowego w wyrobie perfumeryjnym.
Jak to dokładnie wygląda w recepturze?
Dopuszczalne jest 0,3 części 100% absolutu mchu dębowego w recepturze perfum.
Przykładowo całość wyrobu perfumeryjnego waży 100 gram, zatem można użyć maksymalnie 0,1 grama, czyli tekstowo można napisać "jedna dziesiąta grama", czyli bardzo, bardzo mało.
Mech dębowy absolut rozpuszczony w roztworze spirytusu o stężeniu 1%, czyli moc 1% to dopuszczalne tylko 3 części w recepturze., co w praktyce oznacza, że użycie mchu dębowego przy przestrzeganiu zaleceń IFRA jest możliwe tylko w 3 częściach receptury składającej się z 30 części.
Co to oznacza w praktyce?
W praktyce głębia zapachu mchu dębowego - mimo jego ogromnej mocy i trwałości, w końcu to nuta bazy - jest ograniczona przez limity IFRA w bezpardonowy sposób do minimum tak niewielkiego, że aż zastanawia dlaczego tak mało?
Steffen Arctander tak pisze: „Produkty z mchu dębowego są szeroko stosowane w przemyśle perfumeryjnym. Stanowią ważną część nut wszystkich perfum fougere, szyprowych lub „mchowych” i są powszechnymi składnikami wód kolońskich, krepy chińskiej (crepe de Chine), nut zapachowych leśnych, świeżo skoszonego siana, zapachów sosnowych, bukietów lawendy, baz orientalnych, fantazyjnych lub nowoczesnych bazy itp. Mogą nadawać cielesności i naturalności, bogatych, przyjemnych tonów i wysokiej wartości utrwalającej, także w wielu typach zapachów kwiatowych.
Absoluty są najbardziej wszechstronne w zastosowaniu perfumeryjnym. Ich rozpuszczalność i duża moc czynią je najpopularniejszą formą ekstraktu z mchu dębowego. Absolut mchu dębowego pochodzący z ekstrakcji benzenem jest bardzo ciemnozielony, lepki lub półstały, natomiast absolut mchu dębowego pochodzący z ekstrakcji naftą jest płynny i brązowozielony, ma mniej intensywną barwę. Co więcej, większość produktów z mchu dębowego to w rzeczywistości mieszaniny mchu dębowego i produktów z mchu drzewnego, przy czym ten ostatni ma mniej zielony kolor, ale także inny zapach i mniej aromatyczny niż prawdziwy mech dębowy.
LIMITY IFRA absolut mchu dębowego
Znalazłem ciekawy wpis w Internecie angielskim, którym się dzielę:
Od sierpnia 2021 r. wszystkie produkty zawierające surowy absolut mchu dębowego zostaną wycofane z rynku europejskiego. W perfumerii jest to tragedia, ponieważ prawdziwy mech dębowy jest jednym z najlepszych i najbardziej efektownych materiałów w palecie perfumiarzy. Dostawcy pracowali przez około dwie dekady nad stworzeniem specjalistycznych produktów (zwanych „niskim atranolem”, „IFRA 43” itp.), które miały zastąpić surowy absolut mchu dębowego, choć żaden nie dorównuje prawdziwemu.
Rynek surowych absolutów mchu dębowego w eleganckiej perfumerii jest bardzo ograniczony, trudno jest uzyskać produkty wysokiej jakości. Co więcej, mech dębowy należy do najbardziej różnorodnych naturalnych substancji, a jeden absolut mchu dębowego często zupełnie różni się od drugiego:
niektóre absoluty mchu dębowego są płynne, inne stałe i krystaliczne, niektóre skórzaste i morskie (wodorosty), inne pudrowe, owocowe (banan) i gourmand (tonka). Wynika to z pochodzenia i jakości materiału wyjściowego, ilości porostów w porównaniu z gałęziami, odsetka Evernia prunastri w porównaniu z innymi gatunkami, rozpuszczalnika, metody ekstrakcji itp.
Co wynika z powyższego wpisu - że jeden z najciekawszych surowców w perfumach, czyli mech dębowy w ostatnich latach jest usuwany celowo i świadomie przez grono ludzi, którzy chcą zastąpić go zapachem syntetycznym.
Jak długo pachnie absolut mchu dębowego?
Minęło 10 dni a ta jedna kropla absolutu mchu dębowego nadal pachnie, oczywiście zapach przez pierwsze 5 dni był bardzo intensywny, jednak nadal oceniam że w skali 1 do 10 pachnie na 3, czy to nie jest wspaniałe?😄 I to jak pachnie! Zatem odpowiedź jest prosta - bardzo, bardzo długo i nadal pięknie, lekko leśnie, skórzanie, słodkawo, trochę żywicznie, trochę dymnie. Po prostu pięknie i bardzo długo.
Czy mogę użyć mchu dębowego na warsztatach robienia perfum?
Tak, oczywiście! Oczywiście w trakcie warsztatów przedstawię Ci limity IFRA, które obowiązują, ale jeśli zapragniesz wykonać perfumy przekraczające te limity to z chęcią Ci w tym pomogę. W końcu będziesz robił perfumy ręcznie robione i nikt tylko Ty będziesz ich używać, prawda? Oczywiście z moją pomocą zrobimy to z głową, aby rzeczywiście nie nastąpiła u Ciebie jakaś reakcja alergiczna na skórze, to przecież bardzo ważne.
Mówi Bartłomiej Chodyń - mam marzenie, aby nasza internetowa "Encyklopedia zapachów", stała się Twoją inspiracją w poszukiwaniu ulubionych perfum i nut zapachowych.
Jednak moje marzenie sięga jeszcze dalej, chcę aby jak najwięcej osób szukając informacji w Internecie w Polsce znalazło rzetelną wiedzę o danym zapachu i opis tego zapachu. Chciałbym również opisywać zapachy, które nie są dostępne w naszej pracowni Smak Sztuki. Według mnie brakuje takich informacji, a jeśli są to są bardzo rozproszone i szczątkowe.
Jeśli lubisz lub nawet kochasz zapachy zwracam się do Ciebie z zaproszeniem do współpracy - proszę wspólnie twórzmy "Encyklopedię zapachów". Co Ty na to? Kontakt mailowy biuro@smaksztuki.pl
Warsztaty robienia perfum w Smak Sztuki to ciekawie spędzony czas, naprawdę można stworzyć coś unikalnego nie posiadając specjalistycznej wiedzy. Na warsztatach uczestnik uruchamia własną wrażliwość, aby z pomocą Bartłomieja odkryć drogę do własnego ulotnego piękna, czyli pięknej kompozycji perfum.
Warsztaty robienia perfum w Smak Sztuki możesz zakupić pod poniższymi linkami, zwracamy uwagę, że mamy spory wybór warsztatów komponowania perfum w zależności od tego jak skoncentrowane perfumy chcesz wykonać, ważność kuponu na warsztaty to 1 rok:
1. Warsztaty tworzenia perfum WODA TOALETOWA >>
2. Warsztaty komponowania perfumy WODA PERFUMOWANA >>
3. Warsztaty robienia perfum EKSTRAKT PERFUM >>
4. Warsztaty robienia perfum WODA KWIATOWA lub KOLOŃSKA >>
Bartłomiej Chodyń
Po 14 dniach zapach mchu dębowego absolutu zmalał niemal do zera, jeszcze ciut ciut pachnie, ale już nie ma w nim Głębi, czyż to nie wspaniałe?