Kategorie blog
Artykuły
Na czym polegają warsztaty ceramiczne w Krakowie w Smak Sztuki?

W naszej pracowni ceramicznej Smak Sztuki przy ul. Kobierzyńskiej 117 a w Krakowie, proponujemy rozbudowany i elastyczny program zajęć dla osób chcących nauczyć się technik pracy z gliną. Umiejętności nabyte podczas warsztatów ceramicznych, pozwalają na samodzielne posługiwanie się nimi w warunkach domowych. Można je wykorzystać do tworzenia przedmiotów codziennego użytku, biżuterii, dekorów i do wielu zabaw z dziećmi. Nie ma czasu cenniejszego, niż ten spędzony razem, a nasze kursy rozszerzają wachlarz Państwa możliwości. Zapraszamy.

Herbata a ciąża

Okres ciąży to niezwykle ważny czas w życiu każdej kobiety. Już na początku ciąży, przyszła mama dostaje długą listę rzeczy, które nie są dla niej i dla powstającego w niej nowego organizmu wskazane. Co jednak z herbatą, którą również znajdziemy na niektórych listach produktów zakazanych dla przyszłych matek?...

Jak pachnie labdanum - encyklopedia zapachu

0
Jak pachnie labdanum - encyklopedia zapachu

Labdanum absolut skrót Lb

Nazwa botaniczna / rodzina: Cistus ladaniferus / Cistaceae

Labdanum to nuta zapachowa bazy w perfumach.

Inne nazwy: Ladanum, jara de pringosa, cistus ladanifer, czystek ladanowy, czystek żywicowy, róża skalna.

Opis zapachu: złożony, balsamiczny, z nutami miodu i ambry, iglaków, kwiatów i drewna, a także słodyczy i cytrusów oraz nutami medycznymi.

Opinie o zapachu Labdanum znalezione w Internecie:

Czuję dym, drewno, owoce, czekolada – balsamiczny, głęboki zapach. Nieco słodki ale i dymny, jakby skórzany.

Nuty otwierające absolut labdanum są ciężko żywiczne, sosnowe, bursztynowe, kwiatowe, jasnodrzewne, balsamiczne z melodią śródziemnomorskich cytrusów. Nuty serca to słodko-drzewne, bogate bursztynowo-balsamiczne, słodka, miękka cytryna, lecznicza na kaszel. Nuty bazy są ciepłe, ciężkie bursztynowe, kwiatowe, wióry sosnowe i drzewne. 

Gęsty, mahoniowo-brązowy półpłyn z Hiszpanii, ten absolut przywołuje na myśl mokre liście, spacer po liściastym lesie w połowie października, po delikatnym deszczu. Labdanum uosabia zarówno jesienny blask, jak i potężną głębię, a jego żywiczny, balsamiczny charakter oferuje medytacyjne oblicze po inhalacji. Kiedy wysycha, przychodzą na myśl: pudrowy aromat starzejącego się kleju w segregatorach, kadzidła w uroczystych kościołach, przyćmione światło przez rozety i tajemniczy zmierzch. Są nuty dębu, jaworu, skóry, mchu, skamieniałego bursztynu, podszytu lasu. Wspaniale zakotwiczy kompozycje zapachowe.

Dobrze komponuje się z: żywicą benzoesową w akordzie bazy labdanum dla uzyskania pudrowego efektu ciepłej ambry. W perfumerii labdanum i ekstrakty z labdanum to namiastka nut ambry.

Postać labdanum jako surowca perfumeryjnego: labdanum absolut to ciemno bursztynowy i bardzo gęsty płyn. Trzeba go wstawić do gorącej wody do upłynnienia.

Z niektórych gatunków czystka, w tym z Cistus creticus, czyli czystka kreteńskiego, pozyskuje się żywicę o nazwie labdanum lub ladanum. Największym producentem labdanum jest Hiszpania, prowincja Andaluzja. Mimo, że Hiszpania produkuje labdanum, ludzie w Andaluzji mało znają ten surowiec, kóry kiedyś był używany w medycynie ludowej Andaluzji.

Jest ważnym elementem akordów skórzanych (np. Cuir de Russie Chanel), orientalnych i szyprowych, a także kluczowym składnikiem akordu ambrowego.

Jednym z najbardziej spektakularnych i doskonałych przykładów użycia labdanum we współczesnej perfumerii jest Sahara Noir Toma Forda, która aż ocieka tą lepką balsamiczną wonią. Absolut z czystka labdanowego  występującego w lasach sosnowych i dębowych basenu Morza Śródziemnego i w Azji Zachodniej. Olejek pozyskiwany jest poprzez ekstrakcję etanolem wonnej żywicy gałązek krzewu, która nazywana jest Labdanum lub Ladanum. Olejek ma balsamiczny i delikatnie skórzany zapach. Labdanum wykorzystywany jest w produkcji kadzidełek oraz w perfumiarstwie, ma zapach podobny do naturalnej ambry kaszalotów, która jest zakazana w wielu krajach do produkcji perfum ze względu na pochodzenie.

W odróżnieniu od olejku eterycznego czystkowego, który destylowany jest z kwiatów, labdanum pozyskuje się z żywicy czystkowej. Można ją destylować, żeby otrzymać olejek eteryczny lub ekstrahować rozpuszczalnikiem, żeby uzyskać absolut labdanum. Żywica czystkowa znana była już w starożytności i opisana jest nawet w Biblii. Labdanum jest lepkie, miękkie, w kolorze od ciemnobrązowego po kolor czarny. Ma gorzki smak i balsamiczny zapach. Z czasem labdanum twardnieje. Początkowo żywicę labdanum zbierano, przepędzając przez zarośla stada kóz lub owiec, z których sierści lub wełny grzebieniami wyczesywano labdanum. Później specjalnymi narzędziami przeczesywano zarośla, żeby pozyskać żywicę.

Obecnie labdanum jest pozyskiwane w wyniku gotowania gałązek rośliny i ekstrakcji rozpuszczalnikiem.

Choć labdanum nie jest dziś powszechnie stosowane, labdanum stosowano kiedyś jako składnik balsamiczny  w farmacji (w proporcjach od 1% do 5%) w syropach na kaszel i syropach leczniczych na bazie miodu. Ponadto labdanum stosowano jako środek antyseptyczny w przypadku upławów u kobiet oraz jako jeden z głównych składników maści, lub plastrów używanych w leczeniu bólów mięśniowych i reumatycznych (w proporcji od 5% do 10%).

Istnieją badania in vivo i in vitro , które wykazały korzystne działanie labdanum róży skalnej na organizm człowieka: przeciwutleniające, przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Ponadto działa przeciwpierwotniakowo, przeciwpłytkowo, przeciwdepresyjnie, przeciwskurczowo, przeciwnadciśnieniowo, przeciwnowotworowo i immunomodulująco.

Popularnie używano lepkiej róży:

  • Wewnętrznie przy stanach lękowych, bezsenności, zapaleniu żołądka lub wrzodach żołądka i dwunastnicy.
  • Do użytku zewnętrznego , w leczeniu stanów zapalnych układu kostno-stawowego, bólów mięśni, przykurczów mięśni i nerwobólów.

Słowo " lōţ " oznaczającej żywicę labdanum pojawiło się w dwóch miejscach w Biblii:

„Gdy zasiedli do posiłku, ujrzeli kupca Izmaela, który wysyłał z Gity, a ich wielbłądy niosły wetywerię, żywicę i olej sezamowy do Egiptu” (Rodzaju 37:25)

„Worem waszym podarujcie temu człowiekowi w darze najcenniejsze rzeczy naszego kraju: trochę balsamu, trochę miodu, przypraw, oliwy, owoców, pistacji i migdałów” (Rdz 43:11)

Mówi Bartłomiej Chodyń - mam marzenie, aby nasza internetowa "Encyklopedia zapachów", stała się Twoją inspiracją w poszukiwaniu ulubionych perfum i nut zapachowych. 

Jednak moje marzenie sięga jeszcze dalej, chcę aby jak najwięcej osób szukając informacji w Internecie w Polsce znalazło rzetelną wiedzę o danym zapachu i opis tego zapachu. Chciałbym również opisywać zapachy, które nie są dostępne w naszej pracowni Smak Sztuki. Według mnie brakuje takich informacji, a jeśli są to są bardzo rozproszone i szczątkowe.

Jeśli lubisz lub nawet kochasz zapachy zwracam się do Ciebie z zaproszeniem do współpracy - proszę wspólnie twórzmy "Encyklopedię zapachów". Co Ty na to? Kontakt mailowy biuro@smaksztuki.pl

Artykuł opracowany między innymi na podstawie:

https://herbiness.com/produkt/labdanum-absolut/

https://hermitageoils.com/product/labdanum-absolute/

https://www.casapia.com/blog/plantas-medicinales/jara-pringosa-propiedades-de-la-planta-medicinal.html

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Chcesz wiedzieć pierwszy o nowościach i promocjach w sklepie?
Chcę otrzymywać E-mail Newsletter. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych do celów marketingowych zgodnie z

polityką prywatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl