Kategorie blog
Artykuły
Na czym polegają warsztaty ceramiczne w Krakowie w Smak Sztuki?

W naszej pracowni ceramicznej Smak Sztuki przy ul. Kobierzyńskiej 117 a w Krakowie, proponujemy rozbudowany i elastyczny program zajęć dla osób chcących nauczyć się technik pracy z gliną. Umiejętności nabyte podczas warsztatów ceramicznych, pozwalają na samodzielne posługiwanie się nimi w warunkach domowych. Można je wykorzystać do tworzenia przedmiotów codziennego użytku, biżuterii, dekorów i do wielu zabaw z dziećmi. Nie ma czasu cenniejszego, niż ten spędzony razem, a nasze kursy rozszerzają wachlarz Państwa możliwości. Zapraszamy.

Herbata a ciąża

Okres ciąży to niezwykle ważny czas w życiu każdej kobiety. Już na początku ciąży, przyszła mama dostaje długą listę rzeczy, które nie są dla niej i dla powstającego w niej nowego organizmu wskazane. Co jednak z herbatą, którą również znajdziemy na niektórych listach produktów zakazanych dla przyszłych matek?...

Na czym polegają warsztaty ceramiczne w Krakowie w Smak Sztuki?

0
Na czym polegają warsztaty ceramiczne w Krakowie w Smak Sztuki?

W naszej pracowni ceramicznej Smak Sztuki przy ul. Kobierzyńskiej 117 a w Krakowie, proponujemy rozbudowany i elastyczny program zajęć dla osób chcących nauczyć się technik pracy z gliną. Umiejętności nabyte podczas warsztatów ceramicznych, pozwalają na samodzielne posługiwanie się nimi w warunkach domowych. Można je wykorzystać do tworzenia przedmiotów codziennego użytku, biżuterii, dekorów i do wielu zabaw z dziećmi. Nie ma czasu cenniejszego, niż ten spędzony razem, a nasze kursy rozszerzają wachlarz Państwa możliwości. Zapraszamy.

Określenie: "warsztaty ceramiczne" ma na pewno tyle odmian, ile jest osób proponujących tę formę aktywności i nauki. W Smak Sztuki lubimy smakować rozmaite talenty: swoje i cudze. Nieodmiennie zachwycają mnie wyniki pracy osób, które uczę jak traktować  glinę, aby przedmioty z niej powstające były nie tylko ładne ale i trwałe. 

Podczas warsztatów ceramicznych staram się przekazać podstawową wiedzę dotyczącą materiału, jakim jest glina (masa ceramiczna), procesów które zachodzą podczas wysychania, czynności jakie można wykonać na poszczególnych etapach schnięcia gliny (proces dębienia), sposobów wygładzania, a najważniejsze: różnych technik, dzięki którym jesteśmy w stanie zrobić z tego cudownego, choć tak prostego materiału prawie wszystko.

W naszej pracowni ceramicznej mamy bardzo indywidualne podejście do klienta. Warsztaty ceramiczne są prowadzone zazwyczaj dla jednej osoby. Wychodzimy z założenia, że skoro jedni pracują do późna, a inni mają czas wolny akurat przed południem, nie ma sensu czekanie aż zbierze się grupa. Grupa powstaje zazwyczaj wtedy, kiedy umówi się ze sobą kilkoro znajomych i ustali wspólny czas na zajęcia. Jednak najczęściej warsztaty ceramiczne u nas odbywają się indywidualnie to znaczy w 2-3 osoby. W każdym przypadku umawiamy się na takie dni i godziny, jakie pasują osobie chcącej nauczyć się ceramiki, w ramach naszego czasu pracy (od 10 do 18 od poniedziałku do piątku). W wyjątkowych przypadkach ustalamy terminy jeszcze bardziej elastycznie.

Najlepiej jest odbywać zajęcia cramiczne 2, 3 razy w tygodniu. Pozwala to na obserwowanie procesów zachodzących w glinie podczas schnięcia i nauczenie się czynności, które można/ należy wykonywać na kolejnych etapach. Jeśli z różnych przyczyn jest to niemożliwe, umawiamy się rzadziej. 

Warsztaty ceramiczne dzielimy na następujące rodzaje:

1. Warsztaty ceramiczne pojedyncze. Jest to 2- godzinne spotkanie, podczas którego  tworzymy wybrany przez kursanta przedmiot przy pomocy metody dobranej przez instruktora. Praca ta po wyschnięciu jest wypalana a po wypaleniu odbierana przez właściciela. Podczas spotkania poznajemy jedną z technik pracy z gliną, którą później można spokojnie wykorzystywać w samodzielnej pracy w domu.

2. Kurs ceramiczny I stopnia składa się z 8  dwugodzinnych spotkań (960 minut), podczas których kursant poznaje 7- 8 technik pracy z gliną. 8 spotkań to 16 godzin zegarowych. Zajęcia mogą być też dłuższe, wtedy ich liczba jest przeliczana na czas zegarowy. Więcej przeczytasz tutaj >>

3. Kurs ceramiczny I i II stopnia to 16 spotkań po 2 godzinny (1920 minut). Podczas tego cyklu zajęć ceramicznych kursant ma możliwość nauczenia się około 15-16 technik pracy z gliną. Są to zarówno techniki konstruowania jak i zdobienia prac ceramicznych. Tak jak w pozostałych przypadkach prace po wysuszeniu są wypalane i przechodzą na własność ich twórcy. Więcej informacji tutaj >>

4. Warsztaty szkliwienia ceramiki. Kolejną atrakcją i umiejętnością, którą proponujemy Państwu są warsztaty szkliwienia prac ceramicznych. Wykonane podczas warsztatów i wypalone na biskwit prace aż się proszą, aby nadać im blasku i barw. Możemy ten efekt uzyskać przez nałożenie szkliw i ponowne wypalenie w piecu ceramicznym, tym razem na "ostro". Szkliwienie nie jest sztuką łatwą, ale przy odrobinie cierpliwości i czasu spędzonego na malowaniu prac o różnym kształcie, wielkości, stopniu skomplikowania budowy i przeznaczeniu, dochodzimy do pewnej wprawy. Wyszkliwione przedmioty są zazwyczaj ładniejsze, mogą służyć również do celów spożywczych, o ile takie było ich pierwotne przeznaczenie. 

Jeśli chodzi o czas, który musimy przeznaczyć na szkliwienie prac ceramicznych, to zależy on od indywidualnych potrzeb i sprawności manualnej. W wielu przypadkach należy najpierw oduczyć się pewnych odruchów, związanych z malowaniem innymi materiałami/ farbami. Na warsztaty szkliwienia najlepiej umówić się mając kilka godzin w zapasie, ponieważ spokój pozwala na lepsze wykorzystanie czasu zajęć i pozwala na uniknięcie błędów wynikających z pośpiechu. Błędy te wychodzą dopiero po wyciągnięciu z pieca wypalonych przedmiotów, a więc zbyt późno, aby można je było łatwo naprawić. Każdorazowo pierwsza godzina warsztatów szkliwienia kosztuje 39 zł, druga 35, a trzecia i każda następna 30 zł. 

Przypominamy, że przedmioty wypalone a nie odebrane do 2 tygodni od momentu zawiadomienia o możliwości odbioru, przepadają. Nie mamy miejsca, aby je gromadzić. 

Czy można u Państwa wypalać ceramikę w piecu ceramicznym w Krakowie?

Oczywiście, wykonujemy też usługi wypalania ceramiki w piecu ceramiki. Zarówno osoby, które ukończyły kurs ceramiczny, jak i wszyscy inni twórcy, nie dysponujący własnym piecem ceramicznym, są chętnie widziani w naszej pracowni w Krakowie. Przyjmujemy prace do wypału na biskwit i na ostro. W celu ustalenia terminu rozpoczęcia warsztatów ceramicznych oraz innych kwestiach związanych z usługami ceramicznymi zachęcamy do kontaktu mailowego biuro@smaksztuki.pl lub telefonicznego pod numerem +48-506-232-245.

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Chcesz wiedzieć pierwszy o nowościach i promocjach w sklepie?
Chcę otrzymywać E-mail Newsletter. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych do celów marketingowych zgodnie z

polityką prywatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl