Kategorie blog
Artykuły
Na czym polegają warsztaty ceramiczne w Krakowie w Smak Sztuki?

W naszej pracowni ceramicznej Smak Sztuki przy ul. Kobierzyńskiej 117 a w Krakowie, proponujemy rozbudowany i elastyczny program zajęć dla osób chcących nauczyć się technik pracy z gliną. Umiejętności nabyte podczas warsztatów ceramicznych, pozwalają na samodzielne posługiwanie się nimi w warunkach domowych. Można je wykorzystać do tworzenia przedmiotów codziennego użytku, biżuterii, dekorów i do wielu zabaw z dziećmi. Nie ma czasu cenniejszego, niż ten spędzony razem, a nasze kursy rozszerzają wachlarz Państwa możliwości. Zapraszamy.

Herbata a ciąża

Okres ciąży to niezwykle ważny czas w życiu każdej kobiety. Już na początku ciąży, przyszła mama dostaje długą listę rzeczy, które nie są dla niej i dla powstającego w niej nowego organizmu wskazane. Co jednak z herbatą, którą również znajdziemy na niektórych listach produktów zakazanych dla przyszłych matek?...

Wywiad z ceramikiem - jak zrobić czarki

0

Jeżeli chcesz pić herbatę z ceramicznych czarek to potrzebujemy kawałka gliny, wałka i ściereczki żeby nam się glina nie przyklejała do podłoża.

Czarka nie może być za bardzo gruba, więc trzeba będzie glinę odpowiednio wyrobić. W trakcie mogą wychodzić różne bąbelki powietrza, nierówności, właśnie temu służy wyrabianie gliny. 

Otrzymamy gliniany placek, nie za chudy, nie za gruby. Można wykonać szablon i od niego wycinać plastry o odpowiedniej wielkości, które potem włożymy do gipsowej formy na czarkę ceramiczną.

Formy gipsowe są praktyczne, bo dzięki nim można uzyskać podobne do siebie przedmioty.

Następnym etapem jest założenie tego plastra gliny do formy i dokładne dociśnięcie. W tym celu najlepiej mieć obcięte paznokcie, ponieważ glina jest miękka i łatwo ją uszkodzić.

Dociskamy glinę, wyklejamy szczególnie mocno na dole. Nadmiar przy krawędzi formy należy obciąć. Odstawiamy tak przygotowaną pracę na jakieś nasłonecznione i najlepiej przewiewne miejsce. Dzięki temu proces będzie trwał krócej.

Po pewnym czasie, gdy forma gipsowa zrobiła swoje i czarka ceramiczna samodzielnie wyskakuje z niej należy wygładzić nierówności. Wszystko trzeba wyrównać bardzo starannie, ponieważ niedokładna praca na tym etapie może skutkować pęknięciem czarki.

Pozostawiamy czarkę do przesuszenia,  to znaczy ma być już na tyle twarda, że się za bardzo nie odkształci i można nad nią dalej pracować. Tarką kuchenną wyrównuję brzegi czarki, żeby były idealnie gładkie w zetknięciu z ustami smakosza herbaty. Specjalistycznym oczkiem ceramicznym wybieram nadmiar materiału z wnętrza czarki.

Oczko do wybierania można zastąpić np. łyżką do zupy. W ogóle wszystkie narzędzia kuchenne są bardzo przydatne przy pracy z gliną. 

Czarka ceramiczna po wyciągnięciu z niej nadmiaru materiału wygląda mniej więcej tak:

Nie jest to koniec pracy. Teraz należy poczekać aż całkowicie wyschnie. Po wyschnięciu będzie w jasnym kolorze i będzie odrobinę mniejsza, ponieważ cała woda odparowała.

Po wypaleniu czarka ma beżowy kolor i taki kształt:

Wyszkliwiona i gotowa do używania przez smakosza herbaty wygląda następująco:

 

Każda z naszych czarek, miseczek i innych produktów ma znak firmowy odciśnięty na spodzie. Oczywiście SmakSztuki.pl

Więcej czarek ceramicznych, które możesz zakupić znajdziesz poniżej:

http://www.smaksztuki.pl/pl/searchquery/czarki/1/full/5?url=czarki

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Chcesz wiedzieć pierwszy o nowościach i promocjach w sklepie?
Chcę otrzymywać E-mail Newsletter. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych do celów marketingowych zgodnie z

polityką prywatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl