Kategorie blog
Artykuły
Na czym polegają warsztaty ceramiczne w Krakowie w Smak Sztuki?

W naszej pracowni ceramicznej Smak Sztuki przy ul. Kobierzyńskiej 117 a w Krakowie, proponujemy rozbudowany i elastyczny program zajęć dla osób chcących nauczyć się technik pracy z gliną. Umiejętności nabyte podczas warsztatów ceramicznych, pozwalają na samodzielne posługiwanie się nimi w warunkach domowych. Można je wykorzystać do tworzenia przedmiotów codziennego użytku, biżuterii, dekorów i do wielu zabaw z dziećmi. Nie ma czasu cenniejszego, niż ten spędzony razem, a nasze kursy rozszerzają wachlarz Państwa możliwości. Zapraszamy.

Herbata a ciąża

Okres ciąży to niezwykle ważny czas w życiu każdej kobiety. Już na początku ciąży, przyszła mama dostaje długą listę rzeczy, które nie są dla niej i dla powstającego w niej nowego organizmu wskazane. Co jednak z herbatą, którą również znajdziemy na niektórych listach produktów zakazanych dla przyszłych matek?...

Jak przygotować naczynia do Yerba Mate?

0

CURADO tykwy - kurar w języku hiszpańskim

Bardzo ważną sprawą związaną z tykwami do yerba mate green wykonywanymi z naturalnych materiałów jest to , jak je przygotować przed pierwszym użyciem, czyli jak przeprowadzić tzw. curado (od słowa „kurar”, co w języku hiszpańskim oznacza opatrywać, uzdrawiać, leczyć lub po prostu kurować) oraz jak je traktować później,

Co kraj, to obyczaj, sposoby są więc różne, nie należy się zatem dziwić różnym poradom, dopóki nie są one ze sobą sprzeczne i są zgodne ze zdrowym rozsądkiem.

KROK 1 - Wypłukać, wsypać susz, zalać wodą i zostawić na 12 h

Nowo kupioną tykwę lub naczynie drewniane należy wypłukać (ze sklepowego kurzu, luźnych pestek itd.), napełnić je fusami (mogą być zużyte z zaparzenia w innym naczyniu), zalać wodą (tym razem może to być nawet wrzątek) i pozostawić na kilka godzin, najlepiej na noc.

KROK 2 - wyrzucić fusy, wyskrobać wewnątrz i natłuścić tykwę z zewnątrz

Następnie wyrzucamy fusy, z tykwy usuwając jednocześnie dające się zeskrobać łyżką ze ścianek „wnętrzności”. Należy przy tym bardzo uważać , aby nie uszkodzić znajdującego się w dnie „zakończenia” tykwy – inaczej może cieknąć. Dzięki temu zabiegowi naczynie przejdzie aromatem yerba mate i będzie oczyszczone z niepotrzebnych elementów. Po przepłukaniu tykwy (nigdy nie myjemy jej detergentami, ponieważ mogą one wniknąć w naturalny materiał i pozostać w naczyniu, „wzbogacając” smak i aromat yerba mate . Kolejny zalecany krok to impregnacja naczynia od środka. Wystarczy wysmarować je od wewnątrz oliwą z oliwek lub olejem słonecznikowym (...) i pozwolić tłuszczowi wniknąć w ścianki. Jeśli przeszkadza nam mogące pojawić się na powierzchni tłuste „oko” lub sama świadomość, że w tykwie znajdował się tłuszcz, można ją potraktować alkoholem. Po tłuszczowej zawartości nie będzie śladu.

KROK 3 - Używać i troszczyć się od czasu do czasu

Jeśli chcemy, aby naczynie posłużyło nam długo, to nie zaszkodzi raz na jakiś czas powtórzyć procesu impregnacji, pamiętajmy jednak , że nawet najlepsza impregnacja nie daje 100 % gwarancji, że tykwa nie będzie się „pocić”

WAŻNE WSKAZÓWKI DLA UŻYTKOWNIKA TYKWY DO YERBA MATE

O czym należy pamiętać, na co dzień używając tykwy do yerba mate green? Przede wszystkim, aby nie zapleśniała – w tykwach, które nie maja gładkiej powierzchni wewnętrznej, jest bowiem dość łatwe. Pozostawionej na noc z fusami nie powinno się nic stać, ale po kilku dniach możemy się doczekać już dorodnych zielonych plam pleśni na powierzchni. Pamiętajmy , że pleść jest bardzo szkodliwa i takiej tykwy nie powinno się już używać. Gdy już jej nie używamy i nie będziemy używać za chwilę, najlepiej tykwę porządnie przesuszyć , po umyciu zawsze obracamy ją do góry dnem, aby wyciekła z niej woda. Z naczyniami drewnianymi zwykle jest odwrotnie, tzn. należy uważać żeby zanadto nie wyschły, ponieważ mogą popękać, zwłaszcza w zimie, gdy w mieszkaniu jest bardzo sucho. Nie wolno ich stawiać na kaloryferach, suszy się je zwyczajnie, odwracając do góry dnem . Podobnie jak w wypadku tykwy, musimy też uważać, aby drewniane naczynie nie pokryło się pleśnią.

TRIKI DLA HIGIENICZNYCH

Jeśli nie lubisz w tykwie, że nie można jej dokładnie umyć w środku - nie przejmuj się! Wystarczy raz na miesiąc czy dwa miesiące wycisnąć sok z całej cytryny do środka tykwy i odczekać około pół godziny. Po tym Twoja tykwa pojaśnieje w środku i będzie odkażona na długo. 

Opracowana na podstawie źródła i wiedzy własnej: Filiżanka Smaków nr 3(15), maj 2010

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Chcesz wiedzieć pierwszy o nowościach i promocjach w sklepie?
Chcę otrzymywać E-mail Newsletter. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych do celów marketingowych zgodnie z

polityką prywatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl