Kategorie blog
Artykuły
Na czym polegają warsztaty ceramiczne w Krakowie w Smak Sztuki?

W naszej pracowni ceramicznej Smak Sztuki przy ul. Kobierzyńskiej 117 a w Krakowie, proponujemy rozbudowany i elastyczny program zajęć dla osób chcących nauczyć się technik pracy z gliną. Umiejętności nabyte podczas warsztatów ceramicznych, pozwalają na samodzielne posługiwanie się nimi w warunkach domowych. Można je wykorzystać do tworzenia przedmiotów codziennego użytku, biżuterii, dekorów i do wielu zabaw z dziećmi. Nie ma czasu cenniejszego, niż ten spędzony razem, a nasze kursy rozszerzają wachlarz Państwa możliwości. Zapraszamy.

Herbata a ciąża

Okres ciąży to niezwykle ważny czas w życiu każdej kobiety. Już na początku ciąży, przyszła mama dostaje długą listę rzeczy, które nie są dla niej i dla powstającego w niej nowego organizmu wskazane. Co jednak z herbatą, którą również znajdziemy na niektórych listach produktów zakazanych dla przyszłych matek?...

Alternatywne sposoby parzenia kawy

0
Alternatywne sposoby parzenia kawy

75% Polaków, regularnie sięga po małą czarną. Aż 46%, pija więcej niż jedną kawę dziennie. Nie pijamy już kawy jak kiedyś, parzonej poprzez zalanie wrzątkiem zmielonej kawy. Rozróżniamy więcej kaw niż czarną czy białą. Wraz z upływem czasu i świadomością, rosną nasze kawowe gusta. Zaczynamy sięgać po americano, frape czy latte. Duża liczba osób posiada w domu ekspres ciśnieniowy, ekspres przelewowy lub kawiarkę.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że istnieje wiele innych urządzeń, które pomagają w parzeniu wyśmienitej kawy. Nierzadko są one tańsze od średniej klasy ekspresu do kawy, a pozwalają na wydobycie wielu walorów kawowych ziaren. Kawa parzona przy użyciu alternatywnych metod parzenia jest bardziej wyrazista ale też łatwiej wydobyć z kawy wady – np. goryczkę. Warto więc do parzenia w tych urządzeniach, używać kawy najwyższej jakości jak kawa specialty. Ważny jest również tutaj stopień zmielenia kawy. Zbyt drobno zmielona kawa spowoduje, że woda szybko przeleci przez kawę powodując, że kawa nie będzie miała głębokiego, intensywnego smaku. Z kolei zbyt grubo zmielona kawa spowoduje, że woda nie będzie mogła swobodnie przepływać między ziarenkami.

Jak najlepiej zmielić kawę?

Do mielenia kawy powinniśmy użyć młynka żarnowego z regulacją stopnia zmienia kawy. W ten sposób w trakcie mielenia zachowamy aromat, bo młynek żarnowy nie nagrzewa się tak mocno jak zwykły młynek elektryczny. Dodatkowo należy zmielić kawę zgodnie ze sposobem w jaki ją będziemy przygotowywać.

Alternatywy dla ekspresu do parzenia kawy

Chemex

Jest to proste naczynie, kształtem przypominające klepsydrę, do parzenia kawy. Naczynie wykonane jest z żaroodpornego szkła, które nie absorbuje aromatu kawy i nie wpływa na smak parzonej kawy. W górnej części znajduje się papierowy filtr, grubszy niż filtry tradycyjne, w którym umieszcza się zmieloną kawę. Parzona kawa spływa do dolnej części naczynia. Dzięki zastosowaniu filtra, smak kawy jest niezwykle delikatny i czysty.

Chemex został wynaleziony przez dr. Petera Schlumbohma w 1941 roku i po dziś dzień jest produkowany w USA. Doktor Schlumbohm z wykształcenia był chemikiem. W chemexie połączył fascynację chemią – chemex przypomina nieco kolbę laboratoryjną i wzornictwem. Poza swoją funkcjonalnością, chemex potrafi zaskakiwać pięknym designem.

Chemex

Aeropress

Jedno z najmłodszych urządzeń do parzenia kawy, wynalezione przez Alana Adlera w 2005 roku. Adler wynalazł tzw. feesby. Ten zapalony twórca szukał sposobu, aby kawę pitą w pracy móc przyrządzić bardzo szybko i w zasadzie w każdych warunkach. Wkrótce jego wynalazek Aeropress, stał się bardzo popularny wśród podróżujących kawoszy, ze względu na małe gabaryty, łatwość obsługi jak i prostotę czyszczenia, ale przede wszystkim świetną kawę, która w nim powstaje.

Samo urządzenie przypomina swoim kształtem strzykawkę i jest bardzo proste w obsłudze. Wystarczy wsypać do środka odpowiednio zmieloną kawę, zalać gorącą wodą o temperaturze 79-92 stopni, odczekać 30 sekund w celu tzw. preinfuzji i przecisnąć kawę przez aeropress, wprost do filiżanki. Tutaj mamy duże pole do popisu, możemy eksperymentować zarówno z ilością kawy jak i stopniem jej zmielenia, czasem parzenia czy temperaturą wody. Jednorazowo przygotujemy do 200 ml kawy.

Co więcej, organizowane są mistrzostwa w parzeniu kawy przy pomocy aeropressu.

aeropress

 

Drip, dripper

Drip z angielskiego oznacza kapanie. Do tej metody możemy w zasadzie zaliczyć wszystkie naczynia do parzenia metodą przelewową. Parzenie kawy odbywa się w dwóch etapach. Najpierw zalewamy kawę w filtrze ok. 60 ml wody o temperaturze 80-94 stopnie. Następuje pierwszy etap parzenia tzw. blooming, mający na celu rozwinięcie walorów zapachowych i smakowych ziaren. Czas wstępnego zaparzania zależy od wieku wypalanej kawy. Im jest ona świeższa, tym zaparzanie to trwa dłużej. Po tym czasie dolewamy pozostałą część wody do 400 ml.

Prawdziwi znawcy tematu, stosują różne sztuczki, które mają poprawić smak kawy. Należą do nich m.in. uprzednie przelanie filtra czy też ogrzanie dzbanka. Mają one spore znaczenie, ponieważ dobrze przygotowana kawa lubi powtarzalność. Zatem najlepszy zestaw do parzenia kawy powinien zawierać oprócz urządzenia do parzenia, również termometr, filtr do wody oraz timer. Wszystko to dla ważnej idei - idealnego smaku kawy.

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Chcesz wiedzieć pierwszy o nowościach i promocjach w sklepie?
Chcę otrzymywać E-mail Newsletter. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych do celów marketingowych zgodnie z

polityką prywatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl