Kategorie blog
Artykuły
Na czym polegają warsztaty ceramiczne w Krakowie w Smak Sztuki?

W naszej pracowni ceramicznej Smak Sztuki przy ul. Kobierzyńskiej 117 a w Krakowie, proponujemy rozbudowany i elastyczny program zajęć dla osób chcących nauczyć się technik pracy z gliną. Umiejętności nabyte podczas warsztatów ceramicznych, pozwalają na samodzielne posługiwanie się nimi w warunkach domowych. Można je wykorzystać do tworzenia przedmiotów codziennego użytku, biżuterii, dekorów i do wielu zabaw z dziećmi. Nie ma czasu cenniejszego, niż ten spędzony razem, a nasze kursy rozszerzają wachlarz Państwa możliwości. Zapraszamy.

Herbata a ciąża

Okres ciąży to niezwykle ważny czas w życiu każdej kobiety. Już na początku ciąży, przyszła mama dostaje długą listę rzeczy, które nie są dla niej i dla powstającego w niej nowego organizmu wskazane. Co jednak z herbatą, którą również znajdziemy na niektórych listach produktów zakazanych dla przyszłych matek?...

Herbata szlachetna - występowanie w świecie

0
Herbata szlachetna - występowanie w świecie
Ojczyzna herbaty szlachetnej

Krzew herbaciany najprawdopodobniej pochodzi z Chin z prowincji Yunnan i pogranicza Birmy, Wietnamu oraz Laosu gdzie występuje w stanie dzikim. Herbata szlachetna rośnie w bardzo wielu krajach świata.

Obecnie występuje w:

Azji: Chiny, Indie, Japonia, Tajwan, Nepal, Indonesia, Sri Lanka, Ceylon, Wietnam, Bangladesz

Afryce: Kenia, Tanzania oraz Sudanie, Ugandzie, Malawi, Mozambiku, Kamerunie, Kongo, Ruandzie, Burundi, Mali, RPA, wysp Mauritiusu i Azorskich,

Ameryce Południowej: Argentynie, Peru, Chile,Kolumbii, Boliwii, Meksyku, Gwatemali, Jamajce

Europa: Gruzja, Turcja.

Inne obszary: Płn. Australii (Quenensland), Nowei Gwinei, wyspach Fidżi.

 

6 najsłynniejszych obszarów występowania 

Jednak jest 6 obszarów na mapie świata, gdzie powstaje najsmaczniejsza i najsłynniejsza herbata: są to zwykle plantacje wysokogórskie powyżej 1500-1800 m.n.p.m.

Chiny – Yunnan, Fukien

Japonia – Uji (prefektura Kioto)‏

Indie- Darjeeling,

Ceylon – płd. cześć centralnego Ceylonu

Tajwan – Formosa

Afryka - Kenia

Plantacje herbaty

Plantacje herbaty występują w wielu krajach strefy zwrotnikowej. Przygotowanie gleby pod uprawę krzewów herbacianych jest pracochłonne, szczególnie w przypadku stoków górskich.

Doskonałe warunki ze względu na częste opady są na stokach górskich i dają najcenniejsze zbiory. 

Sadzonki herbaty szlachetnej

Sadzonki krzewu herbacianego selekcjonuje się pod względem miejsca występowania plantacji i charakterystycznych warunków klimatycznych i glebowych. Powstało bardzo wiele lokalnych odmian posiadających wyróżniające cechy. W świecie uznane są znakomite wielkie, kilkuset hektarowe plantacje oraz małe gospodarstwa. 

Małe plantacje

Jednak małe plantacje często szczycą się unikalnymi walorami jakościowymi i smakowymi danego gatunku herbaty. Większość plantacji zlokalizowana jest wokół równika, gdzie zbiory trwają cały rok.

Próby uprawy rośliny

Uprawa na masową skalę krzewów herbacianych i znaczne obniżenie kosztów surowca rozpoczęło się na przełomie XIX i XX w. Do rozpowszechnienia spożycia herbaty przyczynił się Sir Lipton, który założył własne uprawy na Ceylonie i przetwórnie przez co obniżył ceny.

Obecnie krzew herbaciany uprawia się w ponad 50-ciu krajach całego świata. Wiele krajów posiada własną unikalną kulturę przygotowania i spożywania napoju herbacianego.

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Chcesz wiedzieć pierwszy o nowościach i promocjach w sklepie?
Chcę otrzymywać E-mail Newsletter. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych do celów marketingowych zgodnie z

polityką prywatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl