Kategorie blog
Artykuły
Na czym polegają warsztaty ceramiczne w Krakowie w Smak Sztuki?

W naszej pracowni ceramicznej Smak Sztuki przy ul. Kobierzyńskiej 117 a w Krakowie, proponujemy rozbudowany i elastyczny program zajęć dla osób chcących nauczyć się technik pracy z gliną. Umiejętności nabyte podczas warsztatów ceramicznych, pozwalają na samodzielne posługiwanie się nimi w warunkach domowych. Można je wykorzystać do tworzenia przedmiotów codziennego użytku, biżuterii, dekorów i do wielu zabaw z dziećmi. Nie ma czasu cenniejszego, niż ten spędzony razem, a nasze kursy rozszerzają wachlarz Państwa możliwości. Zapraszamy.

Herbata a ciąża

Okres ciąży to niezwykle ważny czas w życiu każdej kobiety. Już na początku ciąży, przyszła mama dostaje długą listę rzeczy, które nie są dla niej i dla powstającego w niej nowego organizmu wskazane. Co jednak z herbatą, którą również znajdziemy na niektórych listach produktów zakazanych dla przyszłych matek?...

Jak grubo mielić kawę - rzecz o mieleniu kawy

0
Jak grubo mielić kawę - rzecz o mieleniu kawy

Prawidłowe mielenie kawy to sztuka.

Niegdyś wystarczył prosty młynek do kawy, elektryczny lub ręczny, do którego wsypywano ziarna kawy i mielono. Każdy posiadacz młynka do kawy cieszył się z tego wynalazku niezmiernie, gdyż otrzymywał świeżą, pachnącą kawę, tak różną od często zwietrzałych kaw dostępnych w sklepach. Niestety, nie każdy rodzaj młynka da nam równie dobrą kawę.

Oprócz wyboru odpowiedniego młynka, warto również zwrócić uwagę na stopień zmielenia kawowych ziaren i co się na to przekłada, czas mielenia kawy.

Jak grubo mielić kawę?

To pytanie może zaskoczyć wiele osób. Tak, w zależności od sposobu w jaki parzymy naszą ulubioną małą czarną, powinniśmy dobierać stopień zmielenia ziaren kawy. Im dłużej zmielona kawa będzie poddana procesowi parzenia, czyli działaniu wody, tym grubiej powinna być zmielona. Co to oznacza dla nas w praktyce? Z poprzedniego wpisu wiemy już, dlaczego tak ważne jest mielenie kawy najlepiej tuż przed zaparzeniem. Teraz dowiemy się, jak zmielić kawę, aby wydobyć z niej maksimum smaku i aromatu.

Kawa parzona po turecku lub sypana kawa

Czyli kawa parzona w specjalnym tygielku, z parzenia której otrzymujemy mocny napar lub też najczęściej występująca w wielu polskich domach kawa, powstała przez zalanie zmielonych ziaren wrzątkiem. Do takiego parzenia, wybieramy bardzo, bardzo drobno zmieloną kawę, dosłownie zmieloną na pył. Taka kawa sposobem zmielenia przypomina dosłownie białą mąkę! Dzięki takiemu rozdrobieniu, uzyskamy mocną i aromatyczną kawę. Na koniec parzenia w tygielku poprzez polanie powierzchni wywaru kawowego odrobiną zimnej wody - jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki - fusy opadną na dno, a my sklarowany napar będziemy mogli wlać do kubka na kawę.

Ekspres ciśnieniowy (kolbowy lub automatyczny)

Czyli najpopularniejszy sposób parzenia kawy w wielu domach. Do tego typu urządzenia, wybieramy kawy drobno mielone, wyglądem przypominające ziarenka soli. Ponieważ parzenie kawy odbywa się pod dużym ciśnieniem i trwa kilkanaście sekund, grubo zmielona kawa, nie byłaby w stanie oddać naparowi, całego swojego aromatu i smaku. Sposób zmielenia nie może być zbyt drobny, aby pył kawowy nie przechodził do naparu co mogłoby zaburzyć odczuwanie smaku.

Aeropress lub kawiarka na gaz

Aeropress to nadal dość rzadko spotykane, ale wspaniałe urządzenie do parzenia kawy, niestety jeszcze niedocenione w naszym kraju. Do tego sposobu parzenia, wybieramy kawy średnio mielone - w fakturze przypominające piasek. Mamy wiele możliwości zmielenia pod aeropress i kawiarkę. W dobrym sklepie z kawą możemy wskazać lub otrzymać fachową poradę w jaki sposób kawa będzie zmielona. Dzięki dokładnemu oznaczeniu sposobu zmielenia, możemy dokładnie nazwać i tym samym dopasować go do naszych preferencji smakowych.

Chemex lub drip

Tutaj stosujemy ziarna kawy mielone dość grubo o fakturze soli średnioziarnistej. Wynika to z tego, że kawa w tej metodzie dość długo zaparza się przed ostatecznym przesączeniem do oddzielnego kubka do picia.

Przy wyborze grubości mielenia kawy, ważny jest również rodzaj kawy jakiej użyjemy do parzenia ale również jej czas palenia. Kawy krócej palone, a więc jaśniejsze, mielimy grubiej, gdyż są nieco bardziej wilgotne niż kawy palone długo (ciemny kolor ziaren). Praktyka jednak mówi, że powinniśmy parzyć kawę w taki sposób, aby była ona dla nas smaczna. Żeby osiągnąć taki efekt, warto eksperymentować ze sposobami parzenia jak i grubością mielenia kawy no i co równie ważne jej dozowaniu.

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Chcesz wiedzieć pierwszy o nowościach i promocjach w sklepie?
Chcę otrzymywać E-mail Newsletter. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych do celów marketingowych zgodnie z

polityką prywatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl