Kategorie blog
Artykuły
Na czym polegają warsztaty ceramiczne w Krakowie w Smak Sztuki?

W naszej pracowni ceramicznej Smak Sztuki przy ul. Kobierzyńskiej 117 a w Krakowie, proponujemy rozbudowany i elastyczny program zajęć dla osób chcących nauczyć się technik pracy z gliną. Umiejętności nabyte podczas warsztatów ceramicznych, pozwalają na samodzielne posługiwanie się nimi w warunkach domowych. Można je wykorzystać do tworzenia przedmiotów codziennego użytku, biżuterii, dekorów i do wielu zabaw z dziećmi. Nie ma czasu cenniejszego, niż ten spędzony razem, a nasze kursy rozszerzają wachlarz Państwa możliwości. Zapraszamy.

Herbata a ciąża

Okres ciąży to niezwykle ważny czas w życiu każdej kobiety. Już na początku ciąży, przyszła mama dostaje długą listę rzeczy, które nie są dla niej i dla powstającego w niej nowego organizmu wskazane. Co jednak z herbatą, którą również znajdziemy na niektórych listach produktów zakazanych dla przyszłych matek?...

Jak zacząć pić herbatę bez cukru?

0
Jak zacząć pić herbatę bez cukru?

Wiele osób stawia na zdrowy sposób odżywiania  i chce ograniczyć w swojej diecie cukier. Inni, podczas kontrolnej wizyty u lekarza dowiadują się o podwyższonym poziomie cukru i konieczności zmiany swojej diety. Jednym z pierwszych kroku w ograniczeniu spożywania cukru,  jest rozpoczęcie picie herbaty czy kawy bez cukru. To pozwoli nam ograniczyć ilość zjadanego cukru nawet o 6 łyżeczek dziennie, a w wypadku osób które piją więcej herbaty lub więcej słodzą, ilość cukru  będzie jeszcze pokaźniejsza.
Jednak jeśli wiele lat słodziliśmy herbatę, jej naturalny smak, może od razu nam niekoniecznie zasmakować.

Jeśli ciężko Ci przychodzi picie herbaty bez cukru, zacznij od herbaty oolong, pu-erh lub herbaty zielonej, które oryginalnie pite są bez cukru. Szczególnie polecamy herbaty:

 

Niektóre herbaty jak zielona jaśminowa, japońska sencha czy herbaty z dodatkiem owoców mają naturalną,  delikatną nutę słodyczy, dlatego też warto również rozważyć przestawienie się na ten rodzaj herbaty przynajmniej na początku.

Bardzo ważny jest również sposób parzenia herbaty. Polacy mają zwyczaj zalewać każdą herbatę wrzątkiem i pozostawiać w naparze herbaciane liście. Tymczasem, taki sposób parzenia nie wydobywa naturalnego, głębokiego smaku i aromatu herbaty, a powoduje jej gorzknięcie. Optymalna temperatura wody to 75 stopni Celsjusza. Im dłużej trzymamy liście w naparze, tym herbata będzie bardziej gorzka, co osobie przyzwyczajonej do słodkiego smaku utrudni jej picie. W zależności od rodzaju herbaty jak i efektu jaki chcemy osiągnąć, herbata powinna być parzona zwykle maksymalnie 1-3 min.
Kolejną kwestią jest ilość herbaty używana do jej parzenia. Najlepiej tutaj postępować zgodnie z zaleceniami podawanymi przez sklep. Jeśli na opakowaniu herbaty widnieje zalecenie 1 łyżeczka na filiżankę, to pamiętajmy, że filiżanka ma inną pojemność niż kubek.

Dlaczego warto pić herbatę bez cukru?
Nie tylko ze względów medycznych. Cukier jak wiemy, do najzdrowszych nie należy.  Warto jednak pić herbatę bez cukru, ponieważ cukier zabija naturalny smak i aromat  herbaty.
Według psychologów nasz organizm potrzebuje ok 3 tygodni na przestawienie się na naturalny smak herbaty, dlatego nie zrażajmy się pierwszymi niepowodzeniami.

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Chcesz wiedzieć pierwszy o nowościach i promocjach w sklepie?
Chcę otrzymywać E-mail Newsletter. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych do celów marketingowych zgodnie z

polityką prywatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl