Kategorie blog
Artykuły
Na czym polegają warsztaty ceramiczne w Krakowie w Smak Sztuki?

W naszej pracowni ceramicznej Smak Sztuki przy ul. Kobierzyńskiej 117 a w Krakowie, proponujemy rozbudowany i elastyczny program zajęć dla osób chcących nauczyć się technik pracy z gliną. Umiejętności nabyte podczas warsztatów ceramicznych, pozwalają na samodzielne posługiwanie się nimi w warunkach domowych. Można je wykorzystać do tworzenia przedmiotów codziennego użytku, biżuterii, dekorów i do wielu zabaw z dziećmi. Nie ma czasu cenniejszego, niż ten spędzony razem, a nasze kursy rozszerzają wachlarz Państwa możliwości. Zapraszamy.

Herbata a ciąża

Okres ciąży to niezwykle ważny czas w życiu każdej kobiety. Już na początku ciąży, przyszła mama dostaje długą listę rzeczy, które nie są dla niej i dla powstającego w niej nowego organizmu wskazane. Co jednak z herbatą, którą również znajdziemy na niektórych listach produktów zakazanych dla przyszłych matek?...

Rodzaje kaw serwowanych w kawiarniach

0
Rodzaje kaw serwowanych w kawiarniach

Pewne nie raz będąc w kawiarni i zamawiając swoją ulubioną kawę dostaliśmy coś zupełnie innego niż to, czego się spodziewaliśmy. Problemem zwykle jest dobór ilości jak i sposób spienienia mleka w stosunku do ilości naparu kawowego. Szczególnie duży problem właściciele kawiarni mają z odróżnieniem kawy latte od cappuccino. Postaramy się ostatecznie rozwiać wątpliwości dotyczących  najpopularniejszych rodzajów kaw. Dzięki naszemu opracowaniu o kawie, będziesz wiedział, czego się spodziewać:)

Espresso
Najsłynniejsza włoska, klasyczna kawa. Kochana głównie przez mężczyzn. Polaka może nieco rozczarować swoją....objętością. Tradycyjne espresso serwowane jest w malutkich filiżankach o pojemności 50-70ml. Dla Polaków, pijających kawę w kubkach może być sporym rozczarowaniem.
Prawidłowo przyrządzone espresso posiada na wierzchu kremową piankę, która też mówi nam o jakości ziaren kawy użytych do przyrządzenia napoju.
We Włoszech espresso pite jest często z dużą ilością cukru i szklanką wody do przepłukania kubków smakowych. Należy pamiętać, że jeśli zamówimy we Włoszech po prostu kawę, otrzymamy właśnie espresso.
Espresso wykorzystuje się jako bazę do wykonania wielu rodzaju kaw.

Obowiązkowo powinniśmy podać wodę do espresso w niewielkiej szklance. Po wypiciu podanej wody działanie kawy jest znacznie  łagodniejsze dla żołądka i serca.


Ristretto
Kawa nieco podobna do espresso. Używa się do jej wykonania mniejszej ilości wody, większej ilości kawy i parzona jest pod większym ciśnieniem niż klasyczne espresso. W wyniku takiego sposobu parzenia otrzymujemy kawę gęstszą od espresso.

Obowiązkowo podawać z wodą w niewielkiej szklance. 


Caffe lungo/Espresso Lungo
W Polsce nazywana również przedłużonym espresso. Do jej wykonania używa się takiej samej ilości kawy jak do klasycznego espresso, ale więcej wody. Otrzymujemy napar delikatniejszy niż w wypadku espresso jednak bardziej gorzki.

Cappuccino
Bardzo popularna i lubiana przez kobiety kawa. Ten sposób serwowania kawy został wymyślony przez kapucynów i od nazwy tego zakonu wzięła się nazwa kawy.
Tradycyjne cappuccino składa się z równych części ciepłego mleka, piany mlecznej i espresso serwowanych w ogrzanych filiżankach.  We Włoszech cappuccino jest pite wyłącznie do południa, głównie ze słodkimi przekąskami. Dużym nietaktem, nagminnie popełniamy przez turystów, jest zamówienie cappuccino w porze popołudniowej.
Klasyczne cappuccino podawane jest w filiżankach o pojemności 170-200 ml. Często serwowane z dodatkiem szczypty kakao, cynamonu lub tartej czekolady.
Podobnie jak w wypadku espresso, tak i tutaj mamy kilka odmian cappuccino.
Zamawiając cappuccino chiaro otrzymamy lżejsze cappuccino, z większą ilością mleka. Z kolei w cappuccino scuro, ilość mleka będzie niewielka. W ciepły dzień warto skusić się na cappuccino freddo – czyli cappuccino serwowane na zimno, z dodatkiem lodów.


Caffè latte/ Kawa latte
„Latte” to po włosku mleko, wiemy już czego w tej kawie możemy się spodziewać :) Kawa latte podawana jest w wysokich szklankach. Zamawiając latte we Francji możemy otrzymać ją w...miseczce. Francuzi piją latte zwykle do śniadania, i uwielbiają moczyć w kawie różnego rodzaju słodkie rogaliki. Miseczka znacznie ułatwia im ten proceder :)
Proporcje dla tego rodzaju kawy wynoszą 1/3 espresso i 2/3 lekko spienionego mleka.  W lato możemy zamówić latte freddo – kawę z lodami, lub zimną kawę z cukrem.


Latte Macchiato (wym. makiato)
Niezwykle efektowna kawa, serwowana w przeźroczystych filiżankach lub szklankach o dość dużej pojemności. Mleko oraz kawa układają się w naczyniu warstwami. Na dole ciepłe mleko, potem warstwa espresso i na górze mleczna pianka.
Przygotowanie takiej kawy jest dość proste. Do naczynia wlewamy mleko, na nie wykładamy ubitą piankę z mleka i wolno, cienkim strumieniem wlewamy espresso. Jeśli espresso wlejemy delikatnie i wolno, osiądzie ono na mleku,  a nie wymiesza się z nim, tworząc warstwy.
Latte macchiato podaje się zwykle z cynamonem, kakao lub tartą czekoladą.

Kawa melange (Wiener melange)
Kawa ten swój rodowód ma w Austrii. W zależności od regionu, stosuje się do jej wykonania różne ilości mleka, a spotkać można również kawę wymieszaną z czekoladą.
Kawę tą cechuje oryginalny sposób przyrządzania. Najpierw ubija się zimne mleko z czekoladą i cukrem i dopiero na końcowym etapie dolewa się do całości gorącą kawę.

Americano
Kawa uwielbiana przez Amerykanów. Powstaje poprzez dodanie do  espresso dużej ilości gorącej wody. Proporcje używane w tej kawie: 1/3 espresso oraz 2/3 przegotowanej wody. Kawę americano cechuje głęboki aromat, jednak w smaku jest zdecydowanie słabsza niż espresso czy lungo. Może być serwowana z syropami smakowymi i bitą śmietaną. Jej zaletą jest duża ilość napoju kawowego do picia.

 

Frappe
Kawa idealna na lato, w Polsce zwana również mrożoną. Do przygotowanego wcześniej espresso dodaje się kruszony lód. Często bywa serwowana z dodatkami jak lody, bita śmietana, syropy smakowe. Wszystkie składniki mieszane są w shakerze (z francuskiego frapper oznacza ubijać). Podawana w wysokich szklankach z grubymi ściankami, trzymającymi chłód kawy oraz długą łyżeczką.

Caffe con panna
Jest to kawa espresso serwowana z odrobiną bitej śmietany


Mocca/Mocha
Kawa ta ma wiele odmian. Wykonuje się ją zwykle poprzez zalanie espresso mlekiem z dodatkiem czekolady lub kakao. Serwowana w szklankach z uchem, często z dodatkiem bitej śmietany i startej czekolady.

Cafe Au Laitt
Kawa znana z kuchni francuskiej. Kawa serwowana z ciepłym lub też schłodzonym mlekiem. Podawana zwykle w dużej filiżance. Do jej przygotowania nie używa się espresso a jedynie naparu mocnej kawy. Pita zwykle w godzinach przedpołudniowych.

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Chcesz wiedzieć pierwszy o nowościach i promocjach w sklepie?
Chcę otrzymywać E-mail Newsletter. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych do celów marketingowych zgodnie z

polityką prywatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl