
Zapach galbanum należy do nut głowy. Galbanum to roślina z rodzaju zapaliczka galbanowa Ferula galbaniflua, zawiera dużo substancji gum i żywic. Żywica galbanum miała od starożytności zastosowanie lecznicze i rytualne. Wykorzystywano ją do kadzenia i aromatyzacji pomieszczeń. Najbardziej znana taka oleogumożywica to właśnie galbanum otrzymywane z zapaliczki galbanowej i podobnych gatunków. Żywica galbanum wchodziła w skład egipskiego kadzidła kyphi, a także w skład biblijnego kadzidła nazywanego ketoret. Zapach olejku galbanum jest złożony: gorzki, świeży, ziołowy, zielony, terpentynowy. W rozcieńczeniu z alkoholem surowiec galbanum nabiera dodatkowo pewnej słodyczy. Może się kojarzyć z geranium oraz przyprawami, szczególnie z gałką muszkatołową. Zapach galbanum jest wielowarstwowy i bardzo użyteczny w perfumach.
Głęboko zielony aromat galbanum jest otrzymywany poprzez destylację parą wodną z żywicy Galbanum z krzewów rosnących dziko, co daje przenikliwy i bardzo złożony rezynoid, czyli mówiąc potocznie olejek eteryczny. Nasze Galbanum ma intensywny, bogaty, zielony, gorzko-słodki zapach z żywicznymi i balsamicznymi niuansami. Galbanum jest doskonałym utrwalaczem w perfumach i wszelkiego rodzaju kompozycjach zapachowych.
Historycznie żywica z Galbanum była używana w świętych kadzidłach. Obecnie olejek eteryczny z Galbanum jest wykorzystywany w aromaterapii, takiej jak łagodzenie napięć nerwowych i pomoc w gojeniu problemów skórnych. Wyrazisty zapach olejku Galbanum jest powszechnie stosowany przez naturalnych perfumiarzy do modyfikowania zapachów kwiatowych i dopełniania olejków ziołowych. Bogaty, wielowarstwowy, bardzo dyfuzyjny aromat galbanum będzie pasował do różnych kompozycji perfumiarskich, na przykład: z cedrem, olibanum, różą, drzewem sandałowym, jodłą syberyjską, wanilią i wielu innych zapachów.
Nazwa botaniczna łacińska: Ferula galbaniflua
Aromat: gorzki, świeży, ziołowy, zielony, terpentynowy
Kraj pochodzenia: Turcja
Części rośliny: oleożywica
Metoda ekstrakcji: destylacja parowa oleożywicy
Znaleziona opinia pewnego entuzjasty galbanum na Hermitage Oils wiele mówi o tym zapachu - fragment poniżej:
"Zielony Wiatr w butelce! Doświadczając tej esencji, naprawdę rozumiem, dlaczego Galbanum zostało użyte jako „silnik” w sercu legendarnego i pionierskiego „Vent Vert” - w jego oryginalnym wcieleniu przez Germaine Cellier dla Balmain.
Chcesz poznać więcej informacji o zapachach?
Jak pachnie ylang-ylang?
https://www.smaksztuki.pl/jak-pachnie-ylang-ylang
Jak pachnie cassis absolut czarnej porzeczki?
https://www.smaksztuki.pl/jak-pachnie-cassis-absolut-czarnej-porzeczki
Jak pachnie cząber ogrodowy?
https://www.smaksztuki.pl/Czaber-ogrodowy-w-perfumach-badania
Jak pachnie drzewo sandałowe molekuła Dreamwood?
https://www.smaksztuki.pl/Jak-pachnie-Dreamwood
Jak pachnie absolut mech dębowy w perfumach?
https://www.smaksztuki.pl/pl/n/Jak-dlugo-pachnie-mech-debowy-absolut-do-perfum/358
Jak pachnie absolut labdanum w perfumach?
https://www.smaksztuki.pl/pl/n/Jak-pachnie-labdanum-encyklopedia-zapachu/356
Wszystkie zapachy w naszej pracowni poznasz tutaj:
https://www.smaksztuki.pl/encyklopedia-zapachow
Mówi Bartłomiej Chodyń - mam marzenie, aby nasza internetowa "Encyklopedia zapachów", stała się Twoją inspiracją w poszukiwaniu ulubionych perfum i nut zapachowych.
Jednak moje marzenie sięga jeszcze dalej, chcę aby jak najwięcej osób szukając informacji w Internecie w Polsce znalazło rzetelną wiedzę o danym zapachu i opis tego zapachu. Chciałbym również opisywać zapachy, które nie są dostępne w naszej pracowni Smak Sztuki. Według mnie brakuje takich informacji, a jeśli są to są bardzo rozproszone i szczątkowe.
Jeśli lubisz lub nawet kochasz zapachy zwracam się do Ciebie z zaproszeniem do współpracy - proszę wspólnie twórzmy "Encyklopedię zapachów". Co Ty na to? Kontakt mailowy biuro@smaksztuki.pl
Warsztaty robienia perfum w Smak Sztuki możesz zakupić pod poniższymi linkami, zwracamy uwagę, że mamy spory wybór warsztatów komponowania perfum w zależności od tego jak skoncentrowane perfumy chcesz wykonać, ważność kuponu na warsztaty to 1 rok:
1. Warsztaty tworzenia perfum WODA TOALETOWA >>
2. Warsztaty komponowania perfumy WODA PERFUMOWANA >>
3. Warsztaty robienia perfum EKSTRAKT PERFUM >>
4. Warsztaty robienia perfum WODA KWIATOWA lub KOLOŃSKA >>