Zakładając herbaciarnię, czyli biznes polegający na sprzedaży napojów każdy przedsiębiorca staje przed dość trudnym pytaniem: jak najlepiej parzyć herbatę w lokalu? Bardzo ważne jest, aby pamiętać że każda herbata i surowiec roślinny ma nieco odmienne wymagania co do temperatury wody. Istnieją dwa różne sposoby przygotowania herbaty w zależności od potrzeby konsumenta i pory roku. Warto o tym pamiętać budując menu w Twojej herbaciarni i szkoląc pracowników.
Co jest potrzebne do parzenia herbaty w herbaciarni na początek?
Poniżej znajdziesz sprawdzone rady jak zaparzyć szybko prawdziwą, liściastą herbatę. Co będzie Ci potrzebne: filtry papierowe FINUM S, waga elektroniczna, pojemnik na susz np. kubek papierowy, łyżka stołowa, opcjonalnie szczypce do odsączania liści, kubki ceramiczne, dzbanki itp., czajnik do gotowania wody z termometrem, timer do odliczania czasu parzenia, taca do podania napojów. No i oczywiście (!) prawdziwa herbata, starannie przychowywana w szczelnych pojemnikach, dala od słońca, wilgoci itp.
Jakie są podstawowe reguły przy parzeniu herbaty w lokalu w herbaciarni?
W herbaciarni, w związku z tym, że musimy mieć kontrolę nad cennym surowcem herbacianym stosujemy następującą zasadę: na kubek ceramiczny lub kubek papierowy o pojemności 200 ml przypada maksymalnie 3 gram suszu herbaty! Nie dawaj więcej! To optymalna ilość na intensywną, aromatyczną, prawdziwą herbatę, którą każdy koneser herbaty wypije ze smakiem.
Skąd wiemy ile liści odmierzyć do parzenia herbaty?
Liście herbaciane zawsze ważymy na małej wadze elektronicznej. Wtedy mamy 100% pewności, nie warto robić tego na oko, bo susze herbaciane są bardzo różnorodne i można się bardzo pomylić w takim odmierzaniu.
Jak parzyć herbatę do lokalu NA CIEPŁO w kubku o pojemności 200 ml?
Parzymy 3 gram zawsze standardowo na ciepło 3 minuty i odsączamy liście. W prawdziwej herbaciarni nie wolno podać klientowi herbaty lub dzbanka, żeby sobie "sam odcedził" liście, bo efekt końcowy będzie przypadkowy, bo klient nie zna się na herbacie tak jak my powinniśmy się znać. Poza tym, to pracownik herbaciarni ma znać tajniki, które dają efekt końcowy, czyli dobrą, aromatyczną i pyszną herbatę o zbalansowanym smaku.
W czym najlepiej zaparzyć herbatę w lokalu w herbaciarni?
Najlepiej wrzucić herbatę do filtra papierowego, ponieważ drobinki liści nie będą pływać w naparze herbacianym.
Jaka jest najlepsza temperatura wody do parzenia herbaty na ciepło?
Każdy gatunek herbaty i susze ziołowe wymagają nieco odmiennych temperatur wody. Jednak nie powinniśmy się tym przerażać, bo poniżej jest proste zestawienie. Warto je sobie wydrukować i patrzeć na początku, potem wejdzie to Wam w krew.
Zasada jest taka - woda jest o 5 stopni cieplejsza, aby nie rozgrzewać kubka lub dzbanka. Dla przyspieszenia przygotowania naparu herbaty, bo w lokalu CZAS MA ZNACZENIE.
1. Zielona herbata luźne liście - temp. 80 stopni Celsjusza
2. Zielona herbata liście mocno skręcone (np gunpowder, nefrytowa spirala wiosny) - 90 stopni Celsjusza
3. Oolong herbata jasny (np. Żelazna Bogini) - 90 stopni
4. Herbata czarna, herbata puerh czerwona, ciemny oolong (np. Da Hong Pao) - 98 stopni
5. Herbata biała - 90 stopni
6. Herbata kwitnąca - 98 stopni
7. Susze owocowe, susze ziołowe np. damiana, rooibos - 98 stopni
8. susz yerba mate green - 80 stopni
9. WYJĄTEK - herbata zielona matcha pudrowana - max. 65 stopni
Matcha przygotowujemy w shakerze poprzez potrząsanie i wymieszanie herbaty z wodą. Można zamiast wody użyć mleka krowiego, sojowego, kokosowego itp.
Jak długo parzymy herbatę przygotowując ją w lokalu w herbaciarni?
Zazwyczaj maksymalnie 3 minuty, jednak to zależy od osoby, która przygotowuje i jej preferencji smakowych oraz otrzymanych informacji od klienta. Do herbaciarni przychodzą osoby, które mają czasem mocno rozwinięte gusta, bo sporo już wypiły różnych herbat. Dlatego odpowiedź nie jest łatwa. Warto jednak pytać klienta o podstawowe sprawy:
- Jaką lubi Pan/i najbardziej herbatę - pobudzającą czy raczej bardziej wytrawną, ale o mniejszej mocy pobudzenia?
[Ta zasada wynika z tego, że teina jest związkiem bezbarwnym, i po upływie 1,5-2 minuty do naparu oprócz teiny uwalniają się w większej ilości garbniki, które częściowo neutralizują działanie teiny w naparze].
- Jaka ma być herbata - o łagodnym smaku czy też bardziej zdecydowanym, lekko wytrawnym?
[Wtedy wiemy, czy parzyć dłużej czy krócej. Bardziej zdecydowana będzie po upływie 2-3 minut].
Jak parzyć herbatę w herbaciarni NA ZIMNO do kubka 200 ml?
Jeśli mamy lokal wyposażony w lodówkę to warto przygotować NA ZIMNO o najmniej jeden rodzaj herbaty dzień wcześniej w większej butelce np. 5 litrowej lub jej wielokrotność. Po upływie 8-12 godzin napar jest gotowy. Na 1 litr maceratu herbaty dajemy 5 gram suszu, odmierzamy na wadze!
Jeśli zaś nie mamy lodówki, możemy z podobnym skutkiem, oczywiście herbata nie będzie aż taka zimna przygotować herbatę NA ZIMNO wg. poniższych wskazówek uwględniających parzenie wstępne.
Jak zaparzyć wstępnie herbatę, aby potem zalać ją zimną wodą?
Wstępnie zalewamy wrzątkiem, czyli temperaturą 98 stopni wszystkie susze herbaciane i ziołowe oprócz zielonych herbat wg. następującej zasady => ZALAĆ aby tylko przykryć susz, nie lejemy więcej wody! Po 2 minutach dopełniamy zimną wodą i zostawiamy do naciągnięcia jeszcze 2-3 minuty.
Zielona herbata to samo co wyżej, tylko temperatura wstępnego parzenia to 80 stopni. Zalać tylko liście.
Jak zaparzyć herbatę w herbaciarni w dzbanku 1 litrowym?
Jeśli robisz herbatę do dzbanka 1 litr - to dajemy wtedy 5 gram suszu odmierzonego na wadze. Stosujemy te same zasady co wyżej opisane do parzenia na zimno i ciepło.
Powodzenia w pracy! Jeśli chcesz więcej się dowiedzieć o zasadach przygotowania herbat w herbaciarni - zachęcamy do rozpoczęcia współpracy z nami. W ramach współpracy oferujemy bezpłatne 3-godzinne szkolenie w Krakowie. Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://www.smaksztuki.pl/pl/n/144